Historia Związku

Zarys Historii Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Polskich Kolei Państwowych 17.07.1991 - 17.07.2015

Założenie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Polskich Kolei Państwowych zostało podyktowane koniecznością integracji i możliwością samoobrony jednej z najliczniejszej grupy zawodowej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Koleje Państwowe. Dodatkową przyczyną było niezadowolenie ze sposobu reprezentowania i obrony naszych interesów przez działające w p.p. PKP związki zawodowe. Doprowadziło to do obniżenia rangi i wiodącej roli jaka została powierzona temu stanowisku w całokształcie działalności usługowo-przewozowej PKP.

Dlatego też, pod koniec 1990 roku dyżurny ruchu stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa, kolega Tadeusz Furman postanawia opracować statut dla mającego powstać Związku. Przy opracowywaniu projektu statutu opiera się na przepisach zawartych w Kodeksie pracy, ustawy o związkach zawodowych oraz na podstawie konsultacji ze współpracownikami swojej stacji.

Po jego ukończeniu w styczniu 1991 roku nawiązuje telefoniczne kontakty z dyżurnymi ruchu z niemal całego okręgu śląskiego. Każdemu z osobna streszcza projekt opracowanego statutu, zapoznaje z celami i działalnością Związku. Bardzo dużą część rozmówców poparła potrzebę utworzenia własnego Związku, niektórzy przedstawili swój punkt widzenia, co do treści statutu. Wszystkie wnioski i propozycje starannie były analizowane i nanoszone do projektu statutu, jeżeli były zgodne z Kodeksem pracy i ustawą o związkach zawodowych.

Telefonicznie zadeklarowało się 43 dyżurnych ruchu chętnych do utworzenia Komitetu Założycielskiego naszego Związku. W dniu 25 kwietnia 1991 roku w Domu Kultury Kolejarza w Katowicach odbyło się pierwsze zebranie, na którym powstał Komitet Założycielski Wolnego Niezależnego Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Komitetowi Założycielskiemu po wielu trudach przydzielono lokal wraz z telefonem 318 w Gmachu Śląskiej DOKP.

Po wysłaniu telegramu na całą sieć PKP o powstaniu Komitetu Założycielskiego naszego Związku zmieniono nam numer telefonu. Był to pierwszy sygnał, co nas później utwierdziło w przekonaniu, że jesteśmy Związkiem niechcianym, a nawet wręcz niewygodnym. Był to początek robienia nam trudności w tworzeniu Związku.

Nie wszystkie DOKP przyjęły telefonogram o powołaniu Komitetu Założycielskiego, po interwencji Przewodniczącego kol. Furmana w Dyrekcji Generalnej PKP, telegram z opóźnieniem dotarł do wszystkich DOKP. Na miejscu nie wszyscy Rs dostarczyli telegramy na posterunki dyżurnych ruchu, do czego zobowiązywała ich treść telegramu.

Jednak pomimo przeszkód, na jakie napotkał nasz tworzący się Związek, zaczęły napływać z całej sieci PKP deklaracje do wstąpienia i tworzenia Związku. Dyżurujący koledzy i koleżanki udzielali wszelkich informacji dotyczących struktur organizacyjnych, celów i działalności Związku.

W Gmachu Śl. DOKP odbyło się następne zebranie Komitetu Założycielskiego, a działo się to 26 czerwca 1991 roku. Data o tyle pamiętna, ponieważ w tym dniu zatwierdziliśmy Statut. W tym dniu przyjęliśmy, że Związek będzie nosić nazwę – ZWIĄZEK ZAWODOWY DYŻURNYCH RUCHU POLSKICH KOLEI PAŃSTWOWYCH z siedzibą w Katowicach. Upoważnieni na tym zebraniu przedstawiciele Komitetu Założycielskiego w dniu 05 lipca 1991 r. złożyli wymagane dokumenty w celu rejestracji Związku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

W międzyczasie pod numer nowego telefonu 5318 jaki nam przydzielono w Śl. DOKP, napływały z całej sieci PKP kolejne deklaracje przystąpienia do Związku.

Wreszcie nadszedł dzień rejestracji naszego Związku. Tą historyczną datą jest 17 lipca 1991 roku. Po naniesieniu małych, stylistycznych poprawek do statutu, Pani sędzina Borowska odczytała nam Postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Warszawie, orzekające o wpisie do Rejestru „ Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Polskich Kolei Państwowych” w dziale „B” – ogólnopolskim. Wśród upoważnionych do rejestracji zapanowała wielka radość i zadowolenie. Ale człowiekiem najszczęśliwszym był jednak twórca tego Związku – kolega Tadeusz Furman.

Pamiątką tego historycznego wydarzenia jest wspólna fotografia przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie. Ale to dopiero pierwszy ważny krok na drodze dalszej działalności Związku. Na zebraniu w dniu 24.07.1991 roku wybrano Tymczasową Radę Krajową ZZDR PKP.

Dalszy bieg historii Naszego Związku napisze samo życie!
Współzałożycielami naszego Związku, którym dziś dziękujemy są dyżurni ruchu :
Marek Brzuchowski i Krzysztof Gawin ze stacji Kluczbork;
Cezary Dawczyński, Włodzimierz Maniecki i Arkadiusz Rajczyk ze stacji Łazy;
Antoni Felix, Barbara Komander, Wioletta Kopania, Waldemar Pitruski i Teresa Hałgas ze stacji Gliwice;
Piotr Gebel, Jan Jarnutowski, Marek Odrobiński, Władysław Sudoł i Bogusław Szwej ze stacji Sosnowiec Dańdówka;
Tadeusz Gil i Wiesława Tometczak ze stacji Sosnowiec Kazimierz;
Włodzimierz Kopka ze stacji Częstochowa;
Konrad Kubat i Jerzy Sośnierz ze stacji Bukowno;
Zygmunt Lis i Edward Tatarowicz ze stacji Kłobuck;
Jan Mikłaszewicz ze stacji Katowice Muchowiec;
Jerzy Oleszak i Janusz Wesołowski ze stacji Katowice Osobowa;
Romuald Sofiński ze stacji Chałupki;
Iwona Szwej ze stacji Katowice Ligota;
Krzysztof Szymański ze stacji Rybnik Towarowy;
Grzegorz Tomczyk ze stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa

Katowice dn. 17.07.1992r. – przemówienie z okazji I Rocznicy powstania Związku opracowane przez kol. I. Szwej.

 

28.10.1990 – 24.04.1991
początek
projekt statutu
logo

Tadeusz Furman dyż. ruchu stacji D.G. Towarowa opracowuje projekt statutu. Zbiera telefonicznie niemal z całego okręgu śląskiego deklaracje dyż. ruchu zainteresowanych i chętnych do założenia swojego Związku. Zadeklarowało się 43 dyżurnych ruchu.

1991

Działalność naszego Związku w tym roku była w głównej mierze poświęcona udzielaniu pomocy i porad oraz osobistym udziale inicjatorów i założycieli Związku w powstawaniu i tworzeniu się nowych zakładowych organizacji naszego Związku. Uczestniczyli oni w zebraniach założycielskich Komisji Rejonowych ZZDR PKP przy ROS w: Radomiu, Tczewie, Przemyślu, Olsztynie, Dęblinie i Idzikowicach oraz przy założeniu pierwszego Zarządu Okręgowego Północnej DOKP w Tczewie. Niemal na wszystkich zebraniach w czasie dyskusji pojawiają się te same problemy i zagrożenia, które za cel swojego działania przyjął Nasz Związek.

W związku z trwającym okresem I etapu restrukturyzacji p.p. PKP sygnalizowane są m.in. sprawy zwolnień kolejarzy, wysłania na urlopy bezpłatne, zamykania linii kolejowych i zmniejszanie obsad posterunków ruchu, a w szczególności arogancji i samowoli niektórych z kierownictwa ROS-ów w stosunku do pracowników liniowych , w tym dyżurnych ruchu. Mocno poruszane są zagadnienia czysto pracownicze w sprawach m.in. zaległych i niewykorzystanych w ogromnych ilościach urlopów wypoczynkowych, niepłacenie za przepracowane godziny nadliczbowe, brakach w wydawaniu umundurowań służbowych, roboczych i środków higieny osobistej, ale najważniejszym tematem jest jednak sprawa podwyższenia grup zasadniczych i likwidacji 9 grupy dla dyżurnych ruchu. Nie spodziewaliśmy się, że proces restrukturyzacji p.p. PKP jaki rozpoczął się niemal przed powstaniem ZZDR PKP, odbije się tak poważnie na działalności naszego Związku i będzie trwał nieprzerwanie aż do końca 2001 roku, kiedy to obchodzić będziemy jego X-lecie założenia. Dlatego też, już na samym początku wdrażania procesu reformy p.p. PKP wydaliśmy oświadczenie, w którym stanowczo stwierdziliśmy m.in., że „ ZZDR PKP nigdy nie przyłoży ręki i nie będzie maczał palców w zwalnianiu kolejarzy ”. W naradach i rozmowach z D.G.PKP, Tymczasowa Rada Krajowa negatywnie opiniowała m.in. projekty : uprawnień pracowników, emerytów i rencistów oraz ich rodzin do przejazdu kolejami, dodatkowego premiowania za odprawę podróżnych w pociągach, włączenia deputatu węglowego do dodatku transportowego itp. Wystąpiła w obronie m.in. wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za węgiel zgodnie z aktualną ceną, utrzymania odrębnej kolejowej służby zdrowia, odrębnego systemu emerytalno-rentowego dla kolejarzy itp.

25.04

Pierwsze spotkanie Grupy Inicjatywnej – powołanie Komitetu Założycielskiego Wolnego Niezależnego Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

03.06

Komitet Założycielski otrzymuje lokal w budynku ŚL. DOKP wraz z telefonem i dostępem do telegrafu.

03.06

Nadanie telegramu na całą sieć PKP o powołaniu Komitetu Założycielskiego.

26.06

Komitet Założycielski opracowuje i zatwierdza nazwę Związku oraz uchwala Statut.

17.07

Sąd Wojewódzki w Warszawie rejestruje Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu Polskich Kolei Państwowych.

24.07

I posiedzenie i wybór władz Tymczasowej Rady Krajowej. Przewodniczącym TRK zostaje wybrany kol. T. Furman .

26.07

Pierwszy udział przedstawiciela Związku w rozmowach z Dyrekcją Generalna PKP.

06.08

Powstaje pierwsza Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy ROS Gliwice – Śląska DOKP.

07.08

Spotkanie TRK z dyżurnymi ruchu z całej sieci PKP w Katowicach.

28.08

Powołanie Komisji Rejonowych ZZDR PKP przy ROS Radom i Zamość – Wschodnia DOKP.

31.08

Utworzona zostaje Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy ROS Tczew – Północna DOKP.

04.09

Zakłada się Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy ROS Chabówka – Południowa DOKP.

10.09

ZZDR PKP przyłącza się do Komitetu Protestacyjnego Kolejarzy – TRK wydaje oświadczenie w tej sprawie.

16.09

Na Nadzwyczajnym posiedzeniu TRK zostaje wybrana Tymczasowa Komisja Rewizyjna. Przewodniczącym wybrano kol. Arkadiusza Rajczyka – KR przy ROS Łazy.

17.09

Wysłanie telegramu popierającego postulaty strajkujących członków Związku Maszynistów Kolejowych w Polsce.

20.09

Zostaje powołana Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy ROS Jaworzyna Śląska – Dolnośląska DOKP.

30.09

Powołano pierwszy Zarząd Okręgowy ZZDR PKP Północnej DOKP z siedzibą w Tczewie. Przewodniczącym wybrany zostaje kol. Jan Kminikowski.

15.10

Powołano Komisję Rejonową ZZDR PKP przy ROS W-wa Praga – Centralna DOKP.

02.12

Utworzona zostaje Komisja Rejonowa przy ROS Konin – Zachodnia DOKP.

11.12

Przedzjazdowe zebranie TRK z udziałem wszystkich przewodniczących KR i ZO ZZDR PKP.

1992

Działalność naszego Związku w tym roku była w głównej mierze poświęcona udzielaniu pomocy i porad oraz osobistym udziale inicjatorów i założycieli Związku w powstawaniu i tworzeniu się nowych zakładowych organizacji naszego Związku. Uczestniczyli oni w zebraniach założycielskich Komisji Rejonowych ZZDR PKP przy ROS w: Radomiu, Tczewie, Przemyślu, Olsztynie, Dęblinie i Idzikowicach oraz przy założeniu pierwszego Zarządu Okręgowego Północnej DOKP w Tczewie. Niemal na wszystkich zebraniach w czasie dyskusji pojawiają się te same problemy i zagrożenia, które za cel swojego działania przyjął Nasz Związek.

W związku z trwającym okresem I etapu restrukturyzacji p.p. PKP sygnalizowane są m.in. sprawy zwolnień kolejarzy, wysłania na urlopy bezpłatne, zamykania linii kolejowych i zmniejszanie obsad posterunków ruchu, a w szczególności arogancji i samowoli niektórych z kierownictwa ROS-ów w stosunku do pracowników liniowych , w tym dyżurnych ruchu. Mocno poruszane są zagadnienia czysto pracownicze w sprawach m.in. zaległych i niewykorzystanych w ogromnych ilościach urlopów wypoczynkowych, niepłacenie za przepracowane godziny nadliczbowe, brakach w wydawaniu umundurowań służbowych, roboczych i środków higieny osobistej, ale najważniejszym tematem jest jednak sprawa podwyższenia grup zasadniczych i likwidacji 9 grupy dla dyżurnych ruchu. Nie spodziewaliśmy się, że proces restrukturyzacji p.p. PKP jaki rozpoczął się niemal przed powstaniem ZZDR PKP, odbije się tak poważnie na działalności naszego Związku i będzie trwał nieprzerwanie aż do końca 2001 roku, kiedy to obchodzić będziemy jego X-lecie założenia. Dlatego też, już na samym początku wdrażania procesu reformy p.p. PKP wydaliśmy oświadczenie, w którym stanowczo stwierdziliśmy m.in., że „ ZZDR PKP nigdy nie przyłoży ręki i nie będzie maczał palców w zwalnianiu kolejarzy ”. W naradach i rozmowach z D.G.PKP, Tymczasowa Rada Krajowa negatywnie opiniowała m.in. projekty : uprawnień pracowników, emerytów i rencistów oraz ich rodzin do przejazdu kolejami, dodatkowego premiowania za odprawę podróżnych w pociągach, włączenia deputatu węglowego do dodatku transportowego itp. Wystąpiła w obronie m.in. wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za węgiel zgodnie z aktualną ceną, utrzymania odrębnej kolejowej służby zdrowia, odrębnego systemu emerytalno-rentowego dla kolejarzy itp.

01.01

Na sieci PKP działa już 24 KR i 4 ZO ZZDR PKP, w których zrzeszonych jest 1111 członków

03.01

Wysłanie ostrego protestu do Prezydenta RP, Premiera RP, Marszałka Sejmu i Senatu RP
z powodu podwyżek cen za energię elektryczną, gaz, wodę zimną i ciepłą.

07-08.01

W Domu Młodego Kolejarza w Katowicach odbył się I KZD ZZDR PKP. Obecnych było 62 delegatów. Przewodniczącym Związku wybrany został kol. T. Furman, a Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej kol. Wioletta Kopania – z KR ZZDR PKP przy ROS Gliwice.

12.01

Po wystosowaniu listu otwartego w dniu 03.01.1992r. popieramy zapowiadany strajk, który organizują NSZZ „S” i FZZ PK poprzez oflagowanie posterunków ruchu, bez czynnego w nim udziału. 15.01.1992r. – powstaje pierwsza w tym roku Komisja Rejonowa przy ROS Sędziszów – Wschodnia DOKP.

21.01

Wejście ZZDR PKP wraz z ZZM, FZZ PA i T i ZZPW w spór zbiorowy z D.G. PKP.

22.01

Powołany zostaje pierwszy w tym roku Zarząd Okręgowy Południowej DOKP z siedzibą w Rzeszowie. Przewodniczącym zostaje wybrany kol. Ryszard Iwan – KR ZZDR PKP przy ROS Rzeszów.

23.01

Przystąpienie do Międzyzwiązkowego Krajowego Komitetu Strajkowego Kolejarzy.

30.01

Pierwszy skromny lecz znaczący sukces Związku. Na nasz stanowczy protest i wniosek Dyrekcja Generalna PKP uchyla decyzję o zakazie słuchania radia na posterunkach ruchu.

17.07

W gmachu Śl. DOKP w Katowicach odbyło się spotkanie z wszystkimi przewodniczącymi połączone z uroczystością I Rocznicy powstania Związku. Zostaje wydany biuletyn związkowy „ Lizak”.

19.08

Na nasz ostry i stanowczy protest D.G. PKP uchyla Zarządzenie Nr 35 w sprawie stanowisk pracy oraz urządzeń i instalacji, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu.

01.09

Ukazuje się pierwszy numer biuletynu naszego Związku pod nazwą „ Na Nastawni ”. Redaktorem odpowiedzialnym została kol. Barbara Komander – KR ZZDR PKP przy ROS Gliwice.

1993

Działalność naszego Związku w tym roku była w głównej mierze poświęcona udzielaniu pomocy i porad oraz osobistym udziale inicjatorów i założycieli Związku w powstawaniu i tworzeniu się nowych zakładowych organizacji naszego Związku. Uczestniczyli oni w zebraniach założycielskich Komisji Rejonowych ZZDR PKP przy ROS w: Radomiu, Tczewie, Przemyślu, Olsztynie, Dęblinie i Idzikowicach oraz przy założeniu pierwszego Zarządu Okręgowego Północnej DOKP w Tczewie. Niemal na wszystkich zebraniach w czasie dyskusji pojawiają się te same problemy i zagrożenia, które za cel swojego działania przyjął Nasz Związek.

W związku z trwającym okresem I etapu restrukturyzacji p.p. PKP sygnalizowane są m.in. sprawy zwolnień kolejarzy, wysłania na urlopy bezpłatne, zamykania linii kolejowych i zmniejszanie obsad posterunków ruchu, a w szczególności arogancji i samowoli niektórych z kierownictwa ROS-ów w stosunku do pracowników liniowych , w tym dyżurnych ruchu. Mocno poruszane są zagadnienia czysto pracownicze w sprawach m.in. zaległych i niewykorzystanych w ogromnych ilościach urlopów wypoczynkowych, niepłacenie za przepracowane godziny nadliczbowe, brakach w wydawaniu umundurowań służbowych, roboczych i środków higieny osobistej, ale najważniejszym tematem jest jednak sprawa podwyższenia grup zasadniczych i likwidacji 9 grupy dla dyżurnych ruchu. Nie spodziewaliśmy się, że proces restrukturyzacji p.p. PKP jaki rozpoczął się niemal przed powstaniem ZZDR PKP, odbije się tak poważnie na działalności naszego Związku i będzie trwał nieprzerwanie aż do końca 2001 roku, kiedy to obchodzić będziemy jego X-lecie założenia. Dlatego też, już na samym początku wdrażania procesu reformy p.p. PKP wydaliśmy oświadczenie, w którym stanowczo stwierdziliśmy m.in., że „ ZZDR PKP nigdy nie przyłoży ręki i nie będzie maczał palców w zwalnianiu kolejarzy ”. W naradach i rozmowach z D.G.PKP, Tymczasowa Rada Krajowa negatywnie opiniowała m.in. projekty : uprawnień pracowników, emerytów i rencistów oraz ich rodzin do przejazdu kolejami, dodatkowego premiowania za odprawę podróżnych w pociągach, włączenia deputatu węglowego do dodatku transportowego itp. Wystąpiła w obronie m.in. wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za węgiel zgodnie z aktualną ceną, utrzymania odrębnej kolejowej służby zdrowia, odrębnego systemu emerytalno-rentowego dla kolejarzy itp.

10.01

Podpisanie protokołu dodatkowego do Porozumienia płacowego – wprowadzenie stanowiska st. dyż. ruchu.

19-21.01

W Domu Wczasowym w Wiśle obradował II Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP. Rezygnację składa dotychczasowy przewodniczący, nowym wybrany zostaje kol. Jan Kminikowski – KR ZZDR przy ROS Tczew. Zjazd uchwalił m.in., przyjęcie do struktur Związku nastawniczych i zwrotniczych, upoważnił RK o wejście w spór zbiorowy z D.G.PKP.

11.02

Zostają powołane pierwsze w tym roku Komisje Rejonowe przy ROS Koluszki z siedzibą w Skierniewicach i ROS Kutno – Centralna DOKP.

23.03

Drugie spotkanie w CNMK . Po negatywnej ocenie dotychczasowej pracy, kierownictwo CNMK rozpoczęło przeprowadzać badania i analizę zachorowalności i absencji u dyżurnych ruchu.

23.07

Wchodzi w życie uzgodnione Zarządzenie D.G. PKP o czasie pracy i „ WD”.

05.10

Rozpoczęcie sporu zbiorowego z D.G. PKP.

15.10

Rozpoczęcie prac nad układem zbiorowym pracy.

31.12

Na sieci PKP działa już 38 Komisji Rejonowych ZZDR PKP, w których zrzeszonych jest blisko 3 tyś. członków.

1994

Już w pierwszych miesiącach sprawowania władzy przez ugrupowanie lewicowe, która okazała się kontynuacją polityki poprzedniego rządu, silnie rozczarowała kolejarzy. Związkiem, który po wyborach zacieśnił więzy i współpracę, mając coraz to większe wpływ na działania ścisłego kierownictwo przedsiębiorstwa, tym razem okazała się Federacja Związków Zawodowych Pracowników Kolejowych. Drugi z tzw. „ słusznych związków ” działających w p.p. PKP.

Przed kolejnym Zjazdem uzgodniliśmy podwyżki płac, wywalczyliśmy wydawanie posiłków regeneracyjno-wzmacniajacych dla wszystkich dyżurnych ruchu, ustaliliśmy sposób przeprowadzania egzaminów kontrolych oraz wystąpiliśmy do MP i PS wraz z odpisem do MT i GM w sprawie ustalenia wykazu prac szkodliwych i uciążliwych, których wykonywanie będzie uprawniało do obniżenia wieku emerytalnego i zaopiniowaliśmy pozytywnie nowe zarządzenie D.G. PKP o czasie pracy. Dotychczasową ocenę pracy wszystkich działaczy Związku, podsumował w swoim przemówieniu na zakończeniu III Zjazdu Przewodniczący kol. J. Kminkowski podkreślając – „ ... Ponieważ w pracy społecznej , a taką jest praca w związkach zawodowych /może nie we wszystkich/ nie można przeliczyć wysiłku na złotówki, gdyż nie można określić ponoszonych strat z tego tytułu. Dalej pytał – „ Jakaż ma być rekompensata za to, że jesteśmy gośćmi we własnym domu? Że Nas własne dzieci nie poznają? Że brakuje czasu dla rodziny? I odpowiedział – „ Tego nie można określić jednoznacznie”. Dlatego – „... Prezydium i cała Rada Krajowa oraz wszystkie Komisje Problemowe musza się ostro wziąć do pracy”. Nic dodać nic ująć !

Powiedział również, to co charakteryzuje w szczególny sposób jego działania, który, czy kto chce - czy też nie, oparty jest na prawdziwych zasadach i prawach demokracji, a mianowicie, że – „... Jest to swoisty ewenement w działalności związkowej – trzy lata istnienia Związku i trzy zjazdy wyborcze”.

W dalszym ciągu tworzone są kolejne nowe Komisje Rejonowe ZZDR PKP. Powstają przy ROS – ach w Inowrocławiu, Wrocławiu Brochowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Kielcach i Warszawie Zachodniej. Na Dolnośląskiej DOKP zawiązuje się już siódmy Zarząd Okręgowy .

Związek zrzeszając już znacznie ponad 5 tysięcy członków występuje do sądu o uznanie go jako organizacji związkowej reprezentatywnej. Postanowienie przyznające nam takie prawo zostaje wydane w dniu 22 grudnia.

05.03

Zostaje powołany siódmy Zarząd Okręgowy Dolnośląskiej DOKP, któremu przewodnictwo powierzono kol. Wiesława Zimermann - KR ZZDR przy ROS Węgliniec.

08-10.03

W Domu Wczasowym „Siwarna” w Zakopanem odbył się III Krajowy Zjazd Delegatów. Udział wzięło 124 delegatów. Do statutu wprowadzono m.in. zmianę o wyborze przez Przewodniczącego Związku członków funkcyjnych Prezydium, przeniesiono siedzibę do Warszawy i zatwierdzono wzór sztandaru.

22.04

Wszczęcie sporu zbiorowego z D.G. PKP a w nim m.in. postulat o poprawę warunków pracy na posterunkach ruchu.

29.05

Kol. Barbara Komander została powołana na Rzecznika prasowego Związku.

16.06

Rada Krajowa powołuje Komisje Problemowe Związku.

04.07

Uzgodnienie i podpisanie posiłków dla wszystkich dyżurnych ruchu, D.G PKP wydaje zarządzenie w dniu 09.11.1994r.

22.12

Sąd Wojewódzki w Warszawie wydaje postanowienie o reprezentatywności ZZDR PKP.

1995

Już w pierwszych miesiącach sprawowania władzy przez ugrupowanie lewicowe, która okazała się kontynuacją polityki poprzedniego rządu, silnie rozczarowała kolejarzy. Związkiem, który po wyborach zacieśnił więzy i współpracę, mając coraz to większe wpływ na działania ścisłego kierownictwo przedsiębiorstwa, tym razem okazała się Federacja Związków Zawodowych Pracowników Kolejowych. Drugi z tzw. „ słusznych związków ” działających w p.p. PKP.

Przed kolejnym Zjazdem uzgodniliśmy podwyżki płac, wywalczyliśmy wydawanie posiłków regeneracyjno-wzmacniajacych dla wszystkich dyżurnych ruchu, ustaliliśmy sposób przeprowadzania egzaminów kontrolych oraz wystąpiliśmy do MP i PS wraz z odpisem do MT i GM w sprawie ustalenia wykazu prac szkodliwych i uciążliwych, których wykonywanie będzie uprawniało do obniżenia wieku emerytalnego i zaopiniowaliśmy pozytywnie nowe zarządzenie D.G. PKP o czasie pracy. Dotychczasową ocenę pracy wszystkich działaczy Związku, podsumował w swoim przemówieniu na zakończeniu III Zjazdu Przewodniczący kol. J. Kminkowski podkreślając – „ ... Ponieważ w pracy społecznej , a taką jest praca w związkach zawodowych /może nie we wszystkich/ nie można przeliczyć wysiłku na złotówki, gdyż nie można określić ponoszonych strat z tego tytułu. Dalej pytał – „ Jakaż ma być rekompensata za to, że jesteśmy gośćmi we własnym domu? Że Nas własne dzieci nie poznają? Że brakuje czasu dla rodziny? I odpowiedział – „ Tego nie można określić jednoznacznie”. Dlatego – „... Prezydium i cała Rada Krajowa oraz wszystkie Komisje Problemowe musza się ostro wziąć do pracy”. Nic dodać nic ująć !

Powiedział również, to co charakteryzuje w szczególny sposób jego działania, który, czy kto chce - czy też nie, oparty jest na prawdziwych zasadach i prawach demokracji, a mianowicie, że – „... Jest to swoisty ewenement w działalności związkowej – trzy lata istnienia Związku i trzy zjazdy wyborcze”.

W dalszym ciągu tworzone są kolejne nowe Komisje Rejonowe ZZDR PKP. Powstają przy ROS – ach w Inowrocławiu, Wrocławiu Brochowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Kielcach i Warszawie Zachodniej. Na Dolnośląskiej DOKP zawiązuje się już siódmy Zarząd Okręgowy .

Związek zrzeszając już znacznie ponad 5 tysięcy członków występuje do sądu o uznanie go jako organizacji związkowej reprezentatywnej. Postanowienie przyznające nam takie prawo zostaje wydane w dniu 22 grudnia.

28.02

Spotkanie w Naczelnym Zarządzie Ruchu z Dyr. Dudziakiem, na którym ustalono, że egzaminy kontrolne odbędą się co 4 lata w formie testów. Wprowadzono je z dniem 11.10.1995r.

28-29.03

W Ośrodku Wczasowym w Sierakowie Wlkp. obradował sprawozdawczo-wyborczy IV KZD ZZDR PKP. Przewodniczącym został ponownie kol. Jan Kminikowski. Nastąpiły zmiany w Prezydium RK. Udział wzięło 115 delegatów.

27-28.06

Udział w rozpoczętych pracach nad Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

07.09

W Tczewie ukazuje się miejscowy dodatek do biuletynu związkowego „ Na Nastawni” – „ Głos Ruchowca”.

21.09

Wygrana sprawa sądowa w sprawie reprezentatywności Związku, którą w Sądzie Wojewódzkim wytoczyła nam D.G. PKP.

04.10

Podpisanie porozumienia o podwyżkach płac z dniem 01.09.1995r.

06.10

Wejście w spór zbiorowy 10 central okręgowych z Dyrekcją Śl. DOKP, w tym ZO ZZDR PKP Śl. DOKP dot. wzrost o 27% średniej płacy , zapewnienie realnego stanu zatrudnienia i zwiększenie nakładów na poprawę warunków pracy.

07.10

Ukonstytuowanie się Okręgowego Sztabu Strajkowego kolejarzy Śl. DOKP.

12.10

Powołanie Rejonowych Sztabów Strajkowych na terenie całej Śl. DOKP.

16.10

Rozpoczęcie największego po wojnie strajku kolejarzy trwającego 8 dni. ZO ZZDR PKP Śl. DOKP przejął cały ciężar za jego przeprowadzenie.

24.10

Zawarcie porozumienia i zakończenie strajku na okręgu śląskim. Dyżurni ruchu, nastawniczowie i zwrotniczowie otrzymują preferencje płacowe.

07.11

Wznowienie działalności OSS w Śl. DOKP – brak pełnej realizacji porozumienia.

31.12

Zakończenie I etapu restrukturyzacji PKP ( 1990 – 1995). W jej ramach „ pozbyto się” z PKP 96.310 pracowników - 28,55%.

1996

W związku z zapowiedziami Zarządu PKP o przewidywanej redukcji zatrudnienia w okresie na najbliższych lat z 235 tyś. do 170 tyś. pracowników, nie uzgodniliśmy planu zatrudnienia na 1996r. Domagaliśmy się zmiany wskaźnika zmianowości z 4,85 do 5,08, zapewniającego pełne zatrudnienie na stanowiskach związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem ruchu pociągów oraz przedstawienia kosztów fizycznej całkowitej i częściowej likwidacji posterunków. Nie wyraziliśmy zgody na zmiany do obowiązującego układu zbiorowego pracy, nie zaakceptowaliśmy propozycji do Instrukcji S-2 dot. badań psychologicznych po osiągnięciu 36, 41, 46, 51 i 56 lat. Zaopiniowaliśmy, nanosząc swoje poprawki i propozycje do Instrukcji S-1, R-5 oraz przepisów A5. Na okres II etapu restrukturyzacji przyjęliśmy projekt umowy społecznej, podpisaliśmy podwyżki płac i uzgodniliśmy jednorazową wypłatę z okazji Święta Kolejarza.

W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, w których z naszej strony biorą udział kol. J.Kminikowski i kol. B. Komander. Bulwersująca i niepokojąca zarazem, okazała się po tym spotkaniu wypowiedź posła Jana Zaborowskiego, który stanowczo stwierdził m.in. to , że – „I tak Was wyeliminuję”. Ale jego zapowiedzi się nie spełniły i zapewne nigdy nie spełnią, gdyż to on sam został wyeliminowany nie tylko z Sejmu, ale i z dyktatorskiej funkcji przewodniczącego.

Pięć central związków zawodowych, będące stroną w negocjowaniu Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników p.p. PKP, po zapoznaniu się z projektem PUZP przekazanym przez stronę pracodawcy, nie zaakceptowała go z powodu nie uwzględnienia w nim wcześniejszych wspólnie przyjętych stanowisk.

W skromnej uroczystości związanej z piątymi urodzinami Związku, która odbyła się w sali konferencyjnej Centrali Śl. DOKP, część założycieli przybyłych na nią otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki. Przewodniczący Związku kol. J. Kminikowski składając podziękowania powiedział m.in. – „ ... Pozwólcie, że w tym miejscu skupię nieco głębiej na drodze jaką Związek przebył. Nie była ona usłana różami, była ciernista, kalecząca kroki młodych działaczy – założycieli Związku. To oni spali na ławkach w holu Śląskiej DOKP, kiedy kierowani szczytną ideą bili się o wszystko: o lokal biurowy, o telefon, maszynę do pisania i o prawo do nadania telegramu. Telegramu, który poruszył sumienie dyżurnych ruchu, uzmysłowił potrzebę jedności wszystkich prowadzących ruch pociągów. I dalej – „ ... Oddajemy należny hołd Komitetowi Założycielskiemu i Tymczasowej Radzie Krajowej, za to wszystko, czego dokonali dla Nas! ... Bierzmy z Nich przykład nieustannie!”.

„ Czy następcy są godni tego Związku i nie zmarnują tego co już zostało osiągnięte” i to, że –„ ... przyszłość pokaże NAM wszystko” – tak zapytywała na łamach Nr 5 Biuletynu „NN” – kol. Barbara Komader.

01.01

Na Wschodniej DOKP rozpoczął pilotaż II etapu restrukturyzacji PKP, który ma trwać do 2000r.

15.05

Została powołana pierwsza Rada PKP.

21.01

Zostaje powołana jako 52 na sieci PKP – Komisja Rejonowa przy ROS Jelenia Góra – Dolnośląska DOKP.

05-07.03

Sprawozdawczo - wyborczy V KZD ZZDR PKP obradował w Muszynie. Udział wzięło 122 delegatów. Wybrano ponownie na II kadencję kol. Jana Kminikowskiego na Przewodniczącego oraz Prezydium. Wybrano nową KKR – Przewodniczącym został kol. Mirosław Brzeziński z KR ZZDR PKP przy ROS Koluszki.

02.04

Z ewidencji Rady Krajowej zostaje wykreślona KR ZZDR PKP przy ROS Kamieniec Ząbkowicki – Dolnośląska DOKP.

02.06

Wprowadzenie zmian do Kodeksu Pracy. Pojawiło się nowe pojęcie „ pracodawca”

17.07

W sali konferencyjnej gmachu Centrali Śl. DOKP odbyło się spotkanie z założycielami Związku a okazji 5 rocznicy jego powstania.

01.09

Wprowadzono podwyżkę płac. KR ZZDR PKP przy ROS Jaworzno Szczakowa wszedł w spór zbiorowy i przeprowadził 2 godzinny strajk ostrzegawczy w związku z wprowadzeniem jej bez jej zgody podwyżki.

25.09

Przedstawienie przez sygnatariuszy jednolitego stanowiska do projektu Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

04.11

Zaopiniowanie projektów Instrukcji S-1, S-2. wg. D.G. PKP na sieci PKP jest zatrudnionych 13 050 dyż. ruchu, 9938 nastawniczych i 3352 zwrotniczych.

06-08.11

Posiedzenie Zespołu Koncepcyjno-Konsultacyjnego ds. restrukturyzacji. Uzgodniono wstępnie projekt „ Umowy społecznej”. Związek wystąpił do Prezesa o umieszczenie dyż. ruchu w Sektorze Infrastruktury.

1997

W dniach 4-6 marca przedstawiciele Związku we wszystkich zespołach brali udział w negocjacjach PUZP w Zakopanem. W wyniku negatywnej postawy niektórych działaczy pozostałych reprezentatywnych związków zawodowych, którzy stawili na pierwszym miejscu własny interes, ZZDR PKP nie mógł przyjąć takich rozwiązań i będzie dążyć do zakończenia prac nad PUZP, tylko wtedy, gdy treść będzie korzystna dla wszystkich kolejarzy. Na spotkaniu tym, uzgodniono również Porozumienie w sprawie podwyżki wynagrodzeń od 1 marca, wprowadzającej nową tabelę punktową oraz regulację tzw. „Wd ”, będące częściową realizacją postulatów zgłoszonych przez Związek na podstawie Uchwały Nr 1/97 Rady Krajowej.

Ponadto Związek wystąpił do Zarządu PKP o podjęcie decyzji w sprawie jak najszybszej modernizacji urządzeń nastawczych oraz do MPiPS w sprawie utworzenia zespołu roboczego do opracowania zasad odrębnego finansowania świadczeń emerytalno-rentowych i wydanie rozporządzenia dot. art. 155 K.p. dot. urlopu wypoczynkowego dla pracowników odchodzących na emeryturę.

Nasi przedstawiciele uczestniczyli w pracach podkomisji sejmowej w przygotowującej projekt ustawy o transporcie kolejowym i seminarium nt. „ Rola partnerów społecznych i miejsce dialogu społecznego w dziedzinie bezpiecznych warunków pracy i szkolenia zawodowego w przedsiębiorstwie” zorganizowanym przez jeden z Departamentów w MPiPS. Przeprowadzona na VI KZD ZZDR PKP w Muszynie zbiórka pieniędzy na szczytną akcję „ Daj 10 groszy ”, pokazała i ujawniła chęć niesienia pomocy i ludzkiej solidarności z potrzebującymi. Dobitnym dowodem na to była akcja pomocy dla ofiar największej dotychczas powodzi, jaka miała miejsce na terenach południowej i zachodnio-południowej części kraju. Członkowie ZO ZZDR PKP Śl. DOKP, a w szczególności koledzy T. Furman i P. Gebel zorganizowali 7 samochodów najbardziej potrzebnych środków czystości i higieny osobistej, wody pitnej i napoi, ręczników i odzieży oraz mebli i artykułów komunikacji. Wyrazy wdzięczności za udzielone wsparcie i pomoc dla m.in. KR ZZDR PKP przy ROS Kędzierzyn Koźle, Racibórz, Opole i Nysa należą się wszystkim organizacjom zakładowym Związku, a w szczególności KR ZZDR PKP przy ROS-ie Zamość z Przewodniczącym kol. Bogdanem Pęcakiem na czele. Budującym pozostała sentencja z podziękowania, wyrażona przez Przewodniczącego KR ZZDR PKP przy ROS Racibórz kol. Tadeusza Serafina , a mianowicie, że – „ To było wspaniałe ! Tak trzymać dalej !”.

Po ponownym wygraniu wyborów przez koalicję postsolidarnościową, pod znakiem zapytania stoi przyszłość Naszego przedsiębiorstwa. Czy ponownie okaże się ze zwalnianie kolejarzy, to priorytet na uzdrowienie sytuacji p.p. PKP?

05.03

Uzgodniliśmy porozumienie o podwyżce wynagrodzeń z dniem 01.03.br. wraz z tabelą oraz urlop dodatkowy „WD” za każdy miesiąc.

11-13.03

W Muszynie odbył się VI KZD ZZDR PKP. Powołano nowe Prezydium, na Przewodniczącego KKR wybrano kol. Antoniego Felix – KR ZZDR PKP przy ROS Gliwice. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na akcję prowadzoną przez Tygodnik Nowe Sygnały „DAJ 10 GROSZY”.

27.06

W życie wchodzi ustawa o transporcie kolejowym , nie uwzględniono niektórych przedstawionych propozycji ZZDR PKP.

23.07

Powstała kolejna 62-a ostatnia w tym roku, Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy ROS Nowy Sącz – Południowa DOKP.

30.09

Telekonferencja z Prezesem Zarządu PKP dot. opracowań Ramowego Regulaminu Organizacyjnego oraz Zakładów Towarowych, Pasażerskich i Infrastruktury. Powołanie Pełnomocników ds. tworzenia zakładów.

1998

W ramach wdrażanego II etapu restrukturyzacji p.p. PKP powołane zostają m.in. Dyrekcje: Infrastruktury Kolejowej. Przewozów Towarowych i Pasażerskich, a w miejsce dotychczasowych okręgów zostaje powołanych 8 Dyrekcji Okręgu Infrastruktury Kolejowych. Natomiast najniższymi strukturami organizacyjnymi zostają Zakłady: Infrastruktury Kolejowej, Przewozów Towarowych i Pasażerskich.

Za złamanie uchwał Rady Krajowej poprzez samowolne podpisanie Protokołów dodatkowych Nr 4 i 5 do PUZP, na VII KZD rezygnację wraz z Prezydium składa dotychczasowy Przewodniczący, który w późniejszym okresie zostaje też odwołany z członka funkcyjnego Prezydium RK. Nowym Przewodniczącym Związku zostaje wybrany niemal jednogłośnie kol. Piotr Gebel z KR ZZDR PKP przy ROS Jaworzno Szczakowa. Dziękując za wybór i zaufanie powiedział m. in. – „... będę się starał - i Was o to proszę- nigdy nie patrzeć wstecz , a w przyszłość ”i dalej , że - „ ... Proszę skończmy dzisiaj z histerią, a zacznijmy tworzyć dalszą historię Naszego Związku”.

Nikt z nas nie spodziewał się, że do kontynuacji tej historii nie zapisze się już Nasz wspaniały kolega i przyjaciel Zygmunt Refcio, który w 12 dni po Zjeździe zmarł w szpitalu we Wrocławiu. „ Zapamiętamy na zawsze, że jesteś wśród Nas – Kolego i Przyjacielu Zygmuncie, gdyż , – Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych ” – zakończył przemówienie na grobem kol. „ Maciek” jakie nosi przydomek - T. Furman

W przeciągu roku uzgodniliśmy i podpisaliśmy znowelizowaną treść Paktu Gwarancji Pracowniczych, Porozumienie w sprawie wzajemnych zobowiązań partnerów społecznych w p.p. PKP oraz tak długo oczekiwany Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy.

W związku z zamiarem odebrania kolejarzom prawa do ulg przejazdowych oraz uprawnień emerytalnych, wzięliśmy udział we wspólnej manifestacji ulicznej z przemarszem pod Sejm RP i MPiPS w Warszawie. Wobec nieugiętej postawy strony rządowej w sprawie restrukturyzacji p.p. PKP, liczące się związki zawodowe oprotestowały projekt ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Powołano ponownie Komitet Protestacyjny i rozpoczęto przeprowadzanie referendum wśród załogi przedsiębiorstwa, podejmując jednocześnie rozmowy z rządową Międzyresortową Grupą Ekspertów na czele z ministrami MP i PS i MT i GM .

W trosce o dobro dyżurnych ruchu, nastawniczych i zwrotniczych poprzez poprawę poziomu płacy, przystosowania zatrudnienia i zabezpieczenie ich interesów, opartych na wypracowanych kryteriach w trakcie tworzenia sektorów i zakładów pracy wszczęliśmy spór zbiorowy z Zarządem PKP.

Po koniec roku na terenie b. Pomorskiej DOKP, a obecnie DOIK w Szczecinie przy udziale kol. T. Furmana zostaje powołana pierwsza nasza organizacja zakładowa – MKR ZZDR PKP przy IZ Koszalin. Na tym zebraniu, inicjator Związku zabierając głos podkreślił m.in., że – „...podjęliście decyzję o powołaniu swojej organizacji związkowej , dlatego cieszę się, że wreszcie odczuliście potrzebę własnej tożsamości ”.

27.01

Powołany został Zarząd PKP, Prezesem -Dyrektorem Generalnym PKP został mgr inż. Jan Janik. Jednym z członków Zarządu został przewodniczący SKK NSZZ „ S” – P. Mamiński.

16.03

Przewodniczący Związku niezgodnie z uchwałami Rady Krajowej , podpisuje Protokół dodatkowy Nr 4 i 5 do układu zbiorowego.

07-20.03

W Borowicach k. Karpacza odbył się VII KZD ZZDR PKP. Po rezygnacji z funkcji, Przewodniczącym został wybrany kol. Piotr Gebel z KR ZZDR przy ROS Jaworzno Szczakowa, który powołał nowe Prezydium. Na Zjazd powołanych było 132 delegatów. Ponownie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na akcję „DAJ 10 GROSZY”

31.03

Podpisanie Paktu Gwarancji Pracowniczych w okresie II etapu restrukturyzacji p.p. PKP.

01.04

W szpitalu we Wrocławiu zmarł Nasz wspaniały kolega Zygmunt REFCIO – wiceprzewodniczący Związku. Na pogrzebie w Dębicy, żegna go wielu członków Związku w umundurowaniu służbowym.

20.04

Powołano Dyrekcje : Infrastruktury Kolejowej, Przewozów Towarowych, Pasażerskich i Okręgu Infrastruktury Kolejowej.

25.05

Wszczęcie sporu zbiorowego z Zarządem PKP dot. poprawy poziomu płac, przystosowanie zatrudnienia do potrzeb i pozostawienia dyż. ruchu, nastawniczych i zwrotniczych w Sektorze Infrastruktury.

01.07

W miejsce zlikwidowanych ROS-ów, zostaje powołanych 24 Zakładów Infrastruktury Kolejowej.

19.11

Podpisanie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

22.12

Podpisanie Porozumienia w sprawie wzajemnych zobowiązań partnerów społecznych w p.p. PKP.

1999

Już na samym początku roku odbył się sprawozdawczo-wyborczy VIII Krajowy Zjazd Delegatów, który wybrał wszystkie nowe władze z Przewodniczącym Związku kol. P. Geblem na czele. W swoim przemówieniu podkreślił, że – „ ... Nasz czas jeszcze nie przyszedł, bądźmy cierpliwi ! Ale tak się złożyło, że od początku powstania i organizowania się , przechodzimy kolejne zmiany restrukturyzacyjne przedsiębiorstwa i przed władzami Związku III kadencji, też stoją również ważne zadania i wezwania związane z dalszymi przemianami i reformą p.p. PKP” i dalej, że –„... musimy być dlatego, wystarczająco zwarci i silni i sobie wzajemnie ufać ”.

Po podpisaniu przez niektóre centrale związków zawodowych podwyżki wynagrodzeń na ten rok, Związek wszczął spór zbiorowy z Zarządem PKP uważając, że podział środków na podwyżki z góry powoduje zaniżenie średniej płacy w Sektorach : Infrastruktury, Przewozów Towarowych i Przewozów Pasażerskich. Dlatego też, zaraz po wejściu w życie P.U.Z.P, przekształcony Krajowy Komitet Strajkowy ZZDR PKP zobowiązał Komitety Rejonowe do przeprowadzenia referendum w obronie wprowadzonej niegodziwej i kompromitującej podwyżki płac, a na początek maja zapowiedział przeprowadzenie dwu godzinnego strajku ostrzegawczego.

Przedstawiciele Zarządu PKP załamali się, bo chyba źle oceniając sytuację i czując się odpowiedzialnymi za jej powstanie, natychmiast rozpoczęli z nami negocjacje. Na rozmowy, przerywając wizytę w Szwecji przyleciał członek Zarządu i z-ca Dyrektora Generalnego ds. pracowniczych. Po kilku dniach wyczerpujących rozmów, podpisaliśmy Porozumienie i zawiesiliśmy akcję strajkową. Nie realizowanie przez kierowników zakładów pracy porozumienia, spowodowało jego renegocjację poprzez podpisanie w dniu 15 września nowego Porozumienia i zakończenie sporu zbiorowego w tej konkretnej sprawie.

Z działalności statutowej, należy tu wspomnieć, że ukonstytuował się ostatni Tymczasowy Zarząd Okręgowy przy DOIK w Szczecinie, a pod koniec roku przy udziale wiceprzewodniczących Związku kol. M. Grzyba i T. Furmana zostaje utworzona ostatnia na sieci, Międzyzakładowa Komisja Rejonowa ZZDR PKP przy IZ Szczecin.

Na początku września Związek ponosi znowu niepowetowaną stratę, bo oto po krótkiej i nagłej chorobie, odchodzi od Nas na wieczny odpoczynek wiceprzewodniczący Związku i Przewodniczący Sektora Towarowego kol. Tadeusz Serafin. Kol. T. Furman, który zawsze będzie pamiętał słowa, jakie kiedyś od niego usłyszał a to, że – „ Nie Ty będziesz lubiany, ale to co zrobiłeś”, powiedział w imieniu własnym i ogromnej rzeszy kolegów i koleżanek opłakujących i żegnających go m.in. – „ ... Przecież byłeś lubianym i wspaniałym kolegą, przyjacielem i działaczem Naszego Związku, pełen inwencji, nowych pomysłów, życzliwym i pogodnym z dawką subtelnego dowcipu” i dalej – „ Jednak stało się inaczej, dlatego jesteśmy z Tobą Tadeuszu, na ostatnim szlaku specjalnym Twojego życia”.

Nieugięta postawa elit rządowych i kierownictwa p.p. PKP w forsowaniu, ich zdaniem nieomylnego procesu i sposobu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, popierana i akceptowana przez dwa tylko „ słuszne związki ” tj. SKK NSZZ „S” i Federację ZZPKol. spowodowała to, że pozostałe centrale związkowe w obronie wcześniej przedstawionego stanowiska, powołały FORUM na Rzecz Obrony Narodowego Transportu Kolejowego. Przy okazji FORUM tłumaczyło kolejarzom, że taktyka popierania i pertraktacji z elitami rządowymi i elitami obecnego kierownictwa p.p. PKP, jaką prowadzą najwyższe władze tych dwu jedynie „ słusznych związków” jest dowodem zdrady interesów kolejarzy.

18-21.01

W Zakopanem odbył się sprawozdawczo - wyborczy VIII KZD ZZDR PKP. Udział wzięło 144 delegatów. Przewodniczącym na III kadencję został ponownie wybrany kol. Piotr Gebel z MKR ZZDR PKP przy ZI Katowice. Wybrano nowe Prezydium , Komisję Statutową, której przewodniczącym został kol. Bogdan Górny z MKR ZZDR PKP przy ZI Jaworzno Szczakowa oraz kol. Wojciecha Zjawińskiego z MKR ZZDR PKP przy ZI Kluczbork na przewodniczącego KKR ZZDR PKP.

04.02

ZZDR PKP nie podpisuje Porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń w p.p. PKP z dniem 01.03.1999r. Przyczyną był podział środków, który z góry zakładał otrzymanie tylko 95,5% - 98 % kwot na podwyżki.

16.03

Ukonstytuował się Krajowy Komitet Strajkowy ZZDR PKP.

23.03

Rejonowe Komitety Strajkowe ZZDR PKP przystąpiły do przeprowadzania referendum w sprawie podjęcia czynnej akcji strajkowej.

13.04

Krajowy Komitet Strajkowy ZZDR PKP podejmuje decyzję o przeprowadzeniu na sieci PKP 2-godzinnego strajku ostrzegawczego po dniu 15.04.1999 r.

08.05

W wyniku rozpoczęcia rozmów z Pracodawcą w ramach sporu zbiorowego, KKS ZZDR PKP zawiesza zapowiedziany strajk ostrzegawczy.

04.09

Pożegnanie na cmentarzu w Raciborzu przez rzeszę członków Związku , zmarłego po krótkiej chorobie wspaniałego kolegę i przyjaciela wiceprzewodniczącego Związku, wiceprzewodniczącego ZO ZZDR PKP DOIK w Katowicach – Tadeusza Serafina.

30.09

Bez udziału NSZZ”S” i Federacji powołujemy z 13 krajowymi związkami zawodowymi – FORUM na Rzecz Obrony Narodowego Transportu Kolejowego.

01.12

Podjęcie uchwał przez Radę Krajową o rozwiązaniu Zarządów Okręgowych i dostosowaniu struktur związkowych do struktur organizacyjnych pracodawcy.

15.12

Powstaje na sieci ostatnia zakładowa organizacja Związku - MKR ZZDR PKP przy ZI Szczecin. Przewodniczącą zostaje wybrana kol. Katarzyna Nowakowska.

2000

W ocenie Delegatów IX KZD przeprowadzana od lat własnymi siłami restrukturyzacja powoduje dalszą degradację PKP, a masowe zwolnienia pracowników bez właściwych osłon socjalnych pogłębiają deficyt przedsiębiorstwa oraz biedę kolejarzy i zwiększenie krajowego bezrobocia. Dlatego też, delegaci wypracowali dalsze kierunki działania Związku, zmierzające do poprawy sytuacji p.p. PKP oraz kolejarzy, a zwłaszcza podjęcia intensywnych działań w obronie członków Związku i ich miejsc pracy. Zobowiązali Radę Krajową do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do wyeliminowania wszystkich nieprawidłowości oraz wyciągnięcia wniosków z braku kompetencji pracodawców i powiadamiania o tym odpowiednie organa.

Związek zaskarżył Zarząd PKP do PIP o nieprzestrzeganie ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, a do MP i PS wystąpił o ustalenie trybu prowadzenia rozmów pomiędzy Rządem RP a związkami w sprawie funkcjonowania w przyszłości uprawnień do obniżonego wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wielkim naszym sukcesem zakończył się w czerwcu proces za współudział spowodowania katastrofy kolejowej przeciwko dyżurnej ruchu ze stacji Rybnik Towarowy. Po ponad sześciu latach i najdłuższym procesie w tamtejszym sądzie zostaje wreszcie uniewinniona, a Związek cały ten okres reprezentował kol. T. Furman.

W związku ze stanowiskiem Pracodawcy nie rokującym spełnienia żądań wysuniętych przez MKPK „ FORUM” dot. m.in. - przyśpieszenia działań zmierzających do uregulowania przez Rząd i Zarząd PKP zasad prawidłowego funkcjonowania transportu kolejowego poprzez zabezpieczenie odpowiedniego finansowania przewozów pasażerskich, współfinansowania dróg kolejowych, oddłużenia PKP, wprowadzenia osłon socjalnych dla zwalnianych kolejarzy, wstrzymania bezprawnych zwolnień, zaprzestania dalszej likwidacji i degradacji kolei oraz po wcześniej przeprowadzonym referendum wśród załóg pracowniczych – Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy Kolejarzy „ FORUM” podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku generalnego. Pierwszy termin jego rozpoczęcia został przesunięty z uwagi, na przystąpienie przez pracodawcę do kontynuowania rozmów.

Rozmowy te, nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów i 29 czerwca o północy rozpoczął się strajk generalny, z którego w ostatniej chwili wycofał się ZZM w Polsce w zamian, za – jak się później okazało – miejsce ich przedstawiciela w Radzie PKP.

Nowy minister transportu do postulatów i akcji strajkowej odniósł się nieprzychylnie, a Zarząd PKP wprowadził wobec dyżurnych ruchu w szczególności - stan wyjątkowy, tak dzisiaj należy i musimy stwierdzić z całą stanowczością, że był to stan wyjątkowy przeprowadzony na zasadach i w komunistycznym stylu, na które ciche przyzwolenie dały dwie centrale tylko „słusznych związków”. Bo nie można inaczej nazwać podjęte wówczas działania jak: wydanie bezprawnego zastraszającego zarządzenia o zwolnieniach za udział w akcji strajkowej, powołanie okręgowych i węzłowych sztabów antykryzysowych z udziałem przedstawicieli lokalnych władz i Policji, obstawienie funkcjonariuszami SOK i w pogotowiu licznych oddziałów Policji na strategicznych stacjach i nastawniach, wymuszanie na pracownikach podpisywania oświadczeń o nie przystępowaniu do czynnego udziału w strajku czyli tzw. lojalki, odsuwania od wykonywania czynności dyżurnych ruchu i zastępowania ich pracownikami nadzoru, którzy nie posiadają aktualnych egzaminów i badań lekarskich, czy też zablokowanie wysyłania telegramów i wyłączanie telefonów tak kolejowych jak i pocztowych przez działające zgodnie z prawem organizacje związkowe.

Niemniej z chwilą rozpoczęcia strajku, zaczął się on natychmiast, szczególnie na terenie dawnego okręgu śląskiego i węźle opolskim. Od początku ogarnął węzeł katowicki, częstochowski, rybnicki i dąbrowski, zaczęły się przyłączać następne węzły i wiele kopalń, cementownie i hut , w tym Huta Katowice i koksownia „ Przyjaźń ” przestały być obsługiwane. Dyspozytorzy zaczęli nie uruchamiać niektórych pociągów już przed północą, a będącym w ruchu wyszukiwali możliwe objazdy.

Akcja strajkowa zaczęła się coraz bardziej zaostrzać, a w godzinach rannych została spacyfikowana nastawnia dysponująca „ KO” w Katowicach i użyto siły wobec pełniącego na niej dyżuru st. dyż. ruchu kol. Janusza Wesołowskiego, a w okolicach nastawni dysponującej w Opolu, wkroczyła Policja i zaczęła rozpędzać strajkujących tam kolegów. Wiedząc o tym, że strajk się coraz bardziej rozprzestrzenia i zaostrza, a w najbliższych godzinach zagrożenie strajkowe może osiągnąć niewymierne rozmiary, pracodawca zaproponował natychmiastowe rozmowy. W ich wyniku zostało podpisane obustronne Porozumienie ze stroną rządową i pracodawcy i akcja strajkowa została przerwana. Sytuacja jak powstała w czasie akcji strajkowej pokazała po raz wtóry, że platformą, na której odbywała się pewna stała współpraca między związkami zrzeszonymi w „ FORUM” był Nasz Związek.

Po wystosowaniu listu otwartego do Prezydenta RP o nie podpisywanie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji p.p. PKP, Związek nie zgadza się na zwolnienia kolejarzy wynikające z tej ustawy podpisując w dniu 22 listopada Porozumienie z Zarządem PKP.

W ostatnich miesiącach kończącego się roku powstaje w nowych zakładach, ostatnia nasza organizacja zakładowa – MKR ZZDR przy IZ Kraków, a Rada Krajowa przyjmuje Regulamin Krajowego Funduszu Pomocy Związkowej ZZDR PKP.

29.03

Zawiązanie się Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Kolejarzy „FORUM” i przedstawienie żądań pracodawcy.

11-13.04

W hotelu „Perła” w Oleśnicy obradował IX KZD ZZDR PKP. Udział w nim wzięło 143 delegatów. Podjęto uchwały m.in. o zorganizowaniu X Rocznicy powstania ZZDR PKP i poświęcenie Sztandaru w Katowicach, ustanowiono honorowe odznaczenie „Zasłużony dla ZZDR PKP”, wzorze nowej legitymacji związkowej , zorganizowanie szkoleń dla działaczy itp.

14.04

Rozpoczęcie przez MKPK „FORUM” sporu zbiorowego z Zarządem PKP dot. m.in. zaprzestania zwolnień kolejarzy, dyskryminacji związków zawodowych, poprawy stopy życiowej kolejarzy itp. oraz decyzji o przeprowadzeniu referendum wśród załogi.

07.06

MKPK „ FORUM ” podejmuje uchwały o rozpoczęciu w dniu 15.06.2000r.od godz.0.01 strajku generalnego na wybranym obszarze kraju i od 24.00 na całej sieci PKP, o ile do dnia 10 czerwca nie zostanie podpisane porozumienie.

12.06

MKPK „ FORUM” przekształca się w Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy Kolejarzy „ FORUM ”.

29-30.06

Rozpoczęcie przez MKSK „FORUM ” strajku generalnego na sieci PKP.

30.06

Zawieszenie czynnej akcji strajkowej przez ZZDR PKP. Podpisanie protokołów z Ministrami: MP i PS i MT i GM oraz Zarządem PKP.

01.07

Następuje kolejna zmiana struktur organizacyjnych pracodawcy. Znikają ZI,ZT,ZP oraz IRS, powstają IZ,CZ,PA,PZ oraz Sekcje Eksploatacji.

19.09

List organizacji związkowych zrzeszonych w „ FORUM” do Prezydenta RP o nie podpisywanie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji p.p. PKP.

08.11

Wchodzi w życie Ustawa o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji p.p. PKP.

22.11

ZZDR PKP wraz z organizacjami związkowymi „ FORUM ” podpisuje Porozumienie z Zarządem PKP, w którym m.in. nie zgadza się na zwolnienia pracowników wynikających z ustawy z dnia 08.11.2000r.

12.12

Z upoważnienia IX KZD, Rada Krajowa zatwierdza Regulamin Krajowego Funduszu Pomocy Związkowej ZZDR PKP.

15.12

Powstaje ostatnia w Zakładach Infrastruktury – MKR ZZDR PKP przy IZ Kraków. Przewodniczącym zostaje wybrany kol. Robert Kowal.

2001

W związku z poleceniem Zarządu PKP o nie realizowanie przez kierowników zakładów pracy Porozumienia z dnia 15 września 1999 roku, złożyliśmy w tej sprawie pozew przeciwko Zarządowi PKP do Sądu Pracy w Warszawie. Pierwsza sprawa odbyła się w dniu 8 czerwca , a na 9 lipca jest zaplanowana druga rozprawa.

Natomiast w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze na dzień 3 sierpnia jest wyznaczona sprawa o ochronę dóbr osobistych, jaką wytoczyliśmy Związkowi Zawodowemu Dyżurnych Ruchu, który powstał w Żarach.

Sprawy organizacyjno-statutowe, a to: poprawki do statutu dot. likwidacji zapisów o okręgach, Regulamin KZD i Regulamin Wyborów ZZDR PKP były najważniejszymi, poza sprawozdaniami z działalności władz Związku, które rozpatrywał w Oleśnicy jubileuszowy X Krajowy Zjazd Delegatów. Zaprezentowany został również Sztandar ZZDR PKP, który zostanie poświęcony w czasie uroczystości X Rocznicy powstania Związku w Katowicach. Po zakończeniu Zjazdu i pierwszych miesiącach po nim dokonuje się rozłam kompetencyjno-interpretacyjny, który dał się zauważyć już na IX KZD. Bezpośrednim jego powodem jest przyjęta i zrealizowana uchwała Rady Krajowej z 1999 roku i uchwała X Zjazdu dot. zapisów skreślających ze statutu nazwy związane z „ okręgiem”. Na wniosek Komisji Statutowej i KKR w Warszawie odbył się pierwszy w historii Nadzwyczajny KZD, który z powodu braku qorum nie został dokończony.

W miesiącu kwietniu ustaliliśmy wreszcie z pracodawcą minimalny wskaźnik zmianowości na poziomie 5,2, rozpoczęły się również negocjacje nad „ nowym” ponadzakładowym układem oraz ze wszystkimi związkami podpisaliśmy Porozumienie o podwyżce wynagrodzeń, które zostały wprowadzone z dniem 1 maja br.

W dniu 17 lipca 2001 roku odbyły się uroczystości z okazji 10.rocznicy powstania Naszego Związku, połączone z poświęceniem Sztandaru ZZDR PKP w Kościele Mariackim w Katowicach ufundowanego przez członków Związku. Próba przedstawienia i podsumowania 10 lat Naszego Związku na kilku stronach wydaje się wręcz niemożliwa. Dzień 17 lipca 1991 roku to data, która zostanie zapisana jako data historyczna. To było wydarzenie, które niezwykle głęboko wpłynęło na świadomość Naszej grupy zawodowej i zapoczątkowało nowy etap naszych dziejów. ZZDR PKP to nasze sukcesy i nasze porażki, to nasze zalety i nasze wady. A więc – TO MY. Istnienie i działalność ZZDR PKP jest oparta na całkowitej niezależności i konsekwencji jest źródłem siły i nadziei, która zapewnia Naszym członkom coś bardzo drogiego i bezcennego – świadomość, że o nich nigdy nie zapominamy. Dzień 17 lipca 2001 roku to dzień, w którym kończy się dekada obecności ZZDR PKP w najnowszej historii polskich kolei. Dlatego powtarzamy i wierzymy, że – „ Dalszy bieg historii Naszego Związku napisze samo życie” - i w z związku z tym – „Nie dajmy umrzeć nadziei”.

12-16.03

Ponownie w Oleśnicy obradował jubileuszowy X Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP. Udział wzięło 155 delegatów. Uchwalono m.in. Regulaminy KZD i Wyborów ZZDR PKP, poprawki do Statutu – zlikwidowano zapisy dot. okręgów, klucza wyboru składu Rady Krajowej i Prezydium, wprowadzono logo Związku itp. Po rezygnacji przewodniczącego Komisji Statutowej, nową została wybrana kol. Małgorzata Kruczek z MKR ZZDR PKP przy IZ Wrocław.

23.05

Rozpoczęcie negocjacji nad „nowym” P.U.Z.P.

07.06

W Warszawie odbył się na wniosek KS I KKR ZZDR PKP Nadzwyczajny KZD ZZDR PKP.

08.06

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko Zarządowi PKP o nie realizowanie Porozumienia z dnia 15.09.1999 r.

17.07

Uroczystości z okazji X Rocznicy powstania ZZDR PKP. W Kościele Mariackim w Katowicach poświęcenie Sztandaru, w restauracji „ U Michalika ” – uroczysta akademia.

2002

05 – 08.03.2002r. w Ustroniu - Jaszowcu obradował Xi KZD ZZDR PKP. W związku wyborem na Przewodniczącą Zarządu Sektora Pasażerskiego ZZDR PKP, kol. Bożena Miszczuk została powołana na funkcję Wiceprzewodniczącej Związku.

Przewodniczący ZZDR PKP podpisuje w dniu 02.12.2002r. Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który zaczyna obowiązywać dopiero od 01 marca 2003roku.

2003

21 – 24 stycznia 2003 roku w Kołobrzegu odbywają się obrady sprawozdawczo-wyborczego XII KZD ZZDR PKP. Nowym Przewodniczącym Związku zostaje wybrana dyżurna ruchu kol. Barbara Komander z MKR ZZDR przy ZLK Gliwice. Dyżurny ruchu z MKR ZZDR PKP przy ZLK Częstochowa kol. Bogdan Górny wybrany zostaje Przewodniczącym Krajowej Komisji Rewizyjnej. Kol. Januszowi Lehmannowi z MKR ZZDR przy ZLK Gdańsk, Delegaci Zjazdu powierzyli funkcję Przewodniczącego Komisji Statutowej. Z powodu drastycznego obniżenia dotacji budżetowej dla PKP S.A., Delegaci XII KZD ZZDR PKP upoważnili Radę Krajową ZZDR PKP do podjęcia wszelkich prawem przewidzianych działań, do strajku włącznie celem zmiany tych decyzji.

Rada Krajowa ZZDR PKP stanowczo sprzeciwia się odwołaniu (likwidacji) 1050 pociągów pasażerskich na całej sieci PKP z dniem 01 marca 2003r. W tej sprawie w dniu 26.02.2003r, występuje do Prezesa Zarządu PKP S.A. Ponadto Rada Krajowa ZZDR PKP podjęła w dniu 01 marca 2003 roku uchwałę akceptującą działania Ogólnopolskich Central Związkowych i wystosowała do Prezesów Zarządów Spółek PKP S.A. pismo z czterema postulatami.

Ubezpieczenie odpowiedzialności pracowniczej regresowej osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpośrednim prowadzeniem ruchu pociągów podczas pełnienia dyżuru jest przedmiotem umowy, którą w dniu 15.05.2003 roku zawarł Nasz Związek z PZU S.A. Inspektorat w Tychach.

Prezydent RP, Premier, Sejm, Senat, Ministerstwo Infrastruktury, Prezes Zarządu PKP S.A i Prezes Zarządu PKP „ Przewozy Regionalne” sp. z o.o. to adresaci, do których ZZDR PKP wystosowała w dniu 10.06.2003r. stanowisko Związku. W piśmie tym, zwraca się o interwencję, w związku z zamiarem likwidacji kolejnych pociągów regionalnych i międzywojewódzkich.

Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podpisuje w dzień 11/12 lipca 2003 roku z Rządem RP i Zarządem PKP S.A. „ Porozumienie ”, na mocy którego zostają wstrzymane decyzje o likwidacji pociągów pasażerskich i rozpoczną się rozmowy w sprawie przedstawionych postulatów przez Ogólnopolskie Centrale Związkowe działające w Spółkach Grupy PKP.

W związku z niezrealizowaniem „ Porozumienia” z dnia 11/12 lipca 2003 roku, KKP-S podpisuje w dniu 11/12 listopada 2003 roku kolejne „ Porozumienie” z Rządem RP i Zarządem PKP S.A.

2004

16 - 18.03.2004 roku obradował w Jeleniej Górze XII KZD ZZDR PKP. Delegaci wnieśli poprawki do Statutu ZZDR PKP. Nastąpiły zmiany w składzie Prezydium Rady Krajowej ZZDR PKP.

Dnia 21.04.2004 r. odbywa się spotkanie Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z posłami na Sejm RP i ekspertami, W spotkaniu tym czynny udział brali przedstawiciele ZZDR PKP.

W dniu 12.05.2004 roku na spotkaniu KKP-S wybrano Rzecznika Prasowego Komitetu i Sekretariat KKP-S. Rzecznikiem na okres 6 miesięcy została wybrana Przewodnicząca Związku kol. Barbara Komander.

Od 09 - 12.09.2004r. ZZDR PKP organizuje w Głuchołazach I Międzynarodowe Zawody Sportowe. Oprócz naszych członków w zawodach uczestniczą koledzy związkowcy z Czech i Chorwacji.

KKP-S podejmuje w dniu 07.10.2004r. uchwałę, w której stwierdza o łamaniu przez Rząd RP, Zarząd PKP S.A. i Spółki zależne, „ Porozumień” zawartych w dniu 10/11 lipca 2003r. i 11/12 listopada 2003rroku.

Dnia 29.10.2004r. zostaje podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników zatrudnionych w PKP „ CARGO” S.A.

Natomiast w dniu 05.11.2004r. związki zawodowe i pracodawca podpisują Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników zatrudnionych w PKP „ Przewozy Regionalne ” sp. z o.o. P od Gmachem Sejmu RP w dniu 02 grudnia 2004r. odbywa się pikieta kolejarzy, która została zorganizowana na apel Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Nie zabrakło na niej członków Związku, których mundury służbowe i czerwone czapki były bardzo widoczne pośród uczestników tej manifestacji.

Strajk ostrzegawczy na całej sieci PKP w dniu 29.12.2004r., to uchwała jaką podjął KKP-S w dniu 20 grudnia 2004r. Jednak w dniu 22.12.2004r. podjął decyzję o jego zawieszeniu.

Jako ostatni, w dniu 10 stycznia 2005r. w PKP PLK S.A. zostaje podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, który zaczął obowiązywać od dnia 01.03.2005r.

24 – 27.01.2005 roku w nadmorskim Świnoujściu obradował XIV KZD ZZDR PKP. Na Zjeździe nastąpiła zmiana na funkcji Przewodniczącego Związku. W wyniku wyborów nowym Przewodniczącym Związku został wybrany dyżurny ruchu kol. Aleksander Motyka z KR ZZDR PKP przy ZLK Nowy Sącz. Przewodniczący niektórych MKR ZZDR PKP, poinformowali Delegatów o pozywaniu pracodawców do Sądu Pracy, za niepłacenie dodatku za wypracowane godziny nadliczbowe. Delegaci wybrali również nowe Prezydium Rady Krajowej ZZDR PKP oraz wprowadzili poprawki do Statutu ZZDR PKP.

W związku z uzyskaniem „ Porozumienia” na spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa w dniu 03.02.2005r., Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zawiesił wszystkie akcje protestacyjno- strajkowe.

2005

13 maja 2005 roku powołany zostaje Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP. Pierwszym Przewodniczącym Zarządu zostaje wybrany dyżurny ruchu kol. Marek Szurgot z MKR ZZDR PKP przy ZLK w Opolu. Na funkcję Przewodniczącego Sektorowej Komisji Rewizyjnej został wybrany kol. Tadeusz Furman.

Zbiera się znowu KKP-S. Na swym posiedzeniu w dniu 20 maja 2005r. podejmuje uchwały: o przeprowadzeniu referendum na całej sieci PKP, o przeprowadzeniu w dniu 10.06.2005r. manifestacji pod Urzędami Wojewódzkimi oraz powołuje nowego Rzecznika Prasowego KKP-S.

Rada Krajowa ZZDR PKP na swym posiedzeniu w dniu 15.09.2005r. podejmuje uchwałę o wystąpieniu z KKP-S uznając, że niektórym przedstawicielom Komitetu nie chodzi o obronę polskich kolei i jej pracowników, a jedynie prowadzili kampanię przed zbliżającymi się wyborami. Cała prawda wyszła na jaw, po przeprowadzonych wyborach do Sejmu i Senatu RP.

Dnia 20.09.2005r.KKP-S ginie śmiercią naturalną, po osiągnięciu celów przez niektórych przedstawicieli związków zawodowych tworzących KKP-S. Na spotkaniu Ogólnopolskie Centrale Związków Zawodowych działających na PKP zadeklarowali wolę współpracy w sprawach dot. polskich kolei i jej pracowników i zamierzają powołać do życia Porozumienie Kolejowych Związków Zawodowych. W tej sprawie został wydany stosowny Komunikat, którzy został przekazany kolejarzom na całą sieć PKP.

Zgodnie z ustaleniami w dniu 06. 10.2005r. odbyło się drugie spotkanie Ogólnopolskich Central Związków Zawodowych działających w PKP, celem którego miało być podpisanie stosownego Porozumienia. Jednak, z powodu braku upoważnień swoich władz statutowych przez niektórych przedstawicieli związków zawodowych ustalono, iż to Porozumienie zostanie podpisane na kolejnym spotkaniu.

Na spotkanie Ogólnopolskich Central Związków Zawodowych, które zostało ustalone na dzień 28 października 2005 roku, nie przybyły przedstawiciele central krajowych związków zawodowych: SKK NSZZ „ Solidarność ” i „ Solidarność 80 ” . W celu skutecznej obrony praw i interesów członków związków, a także podejmowania wspólnych działań w obronie polskich kolei, przedstawiciele Ogólnopolskich Związków Zawodowych: ZZM, ZZDR PKP, Federacji ZZP PKP, Federacji ZZPAiT, ZZA PKP, ZZD PKP, ZZDK w RP, MZZ RT, OZZ SOK i AZZ TK podpisały „ Porozumienie Kolejowych Związków Zawodowych”. Głównym i zasadniczym celem, jaki postawili przed sobą Sygnatariusze podpisanego „ Porozumienia” jest powołanie do życia Konfederacji.

Dnia 03.12.2005r. Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP występuje do: Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i Senatu RP, Premiera Rządu RP, Ministra Transportu i Budownictwa i Ministra Finansów, informując, iż nie wyraża zgody na zmiany do ustawy budżetowej na 2006r. dot. zmniejszenia wcześniej przedstawionych środków finansowych przeznaczonych na sektor kolejowy, a w szczególności na poprawę i utrzymanie infrastruktury kolejowej oraz na dofinansowanie przewozów pasażerskich.

W związku z przyjętą przez Prezydium Zarządu Sektora Infrastruktury ZZDR PKP uchwały o rozpoczęciu strajku głodowego w dniu 06.12.2005r. w przypadku niepodjęcia rozmów w sprawie zgłoszonych postulatów, Prezydium Rady Krajowej w dniu 06.12.2005r. postanowiło, że w przypadku głodówki zostanie zorganizowana pikieta pod siedzibą Związku w dniu 14.12.2005r. Swój udział zapowiedzieli członkowie Związku z MKR ZZDR PKP przy ZLK w: Tarnowskich Górach, Nowym Sączu, Zielonej Górze, Białymstoku, Ostrowie Wielkopolskim, Skarżysko Kamiennej ,Bydgoszczy i PR Rzeszów.

O godz. 16.00 dnia 06 grudnia 2005r. z powodu braku reakcji i nie przystąpienia do rozmów w przedstawionych w dniu 03.12.2005r żądaniach, 8 członków Związku rozpoczęło strajk głodowy w siedzibie ZZDR PKP w Warszawie. Głodówka ma charakter kroczący i kolejni członkowie Związku do niej przystępują. Kolejno do głodówki przystąpili koledzy i koleżanki z MKR ZZDR PKP przy ZLK w Szczecinie, Opolu, Łodzi, Warszawie, Częstochowie i Wrocławiu. W dniu 07.12.2005 działania SI ZZDR PKP popiera Porozumienie Kolejowych Związków Zawodowych. Strajku głodowego nie poparły: SKK NSZ „ Solidarność” i Federacja ZZP PKP.

Zawieszenie strajku głodowego następuje dnia 12 grudnia o godz.17.00, kiedy to zostaje zawarte i podpisane „ Porozumienie” pomiędzy Zarządem SI ZZDR PKP a Przedstawicielem Rządu RP i Zarządu PKP S.A. W wydanym w tej sprawie „ Oświadczeniu ” SI ZZDR PKP informuje, że akcja protestacyjna- strajk głodowy zostaje zawieszony do odwołania, jednocześnie dziękując wszystkim członkom Związku, którzy w nim brali czynny udział.

Rada Krajowa ZZDR PKP obradująca w Iławie w dniach 15-16.12.2005r. podjęła uchwałę upoważniającą Przewodniczącego Związku do podpisania Listu intencyjnego w sprawie powołania Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. Postanowiła również, że wystąpi ze stanowczym protestem do Związku Pracodawców Kolejowych wobec znaczących i niczym nieuzasadnionym podwyżkom cen uprawnień przejazdowych dla pracowników, emerytów, rencistów oraz ich rodzin w 2006 roku.

Początek roku 2006 to kolejne dwa spotkania PKZZ. W dniu 4 stycznia PKZZ postanawia wystąpić do Premiera RP o pilne zwołanie spotkania, którego celem będzie omówienie obecnej bardzo zapalnej sytuacji w spółkach Grupy PKP, związanej z zagrożeniami utraty miejsc pracy, brakiem jasnego programu funkcjonowania i rozwoju polskich kolei, a także niezrozumiałymi dla nas czystkami kadrowymi Spółkach Grupy PKP. Na spotkaniu w dniu 16.01.2006r. przygotowano i opracowano plan działania PKZZ, w tym na spotkanie z Ministrem Transportu i Budownictwa Panem Jerzym Polaczkiem w Komisji Trójstronnej ds. Kolejnictwa, gdyż w odpowiedzi na wystąpienie PKZZ poinformowano nas, że to właśnie on zajmuje się sprawami kolejowymi.

W wyniku wystąpienia PKZZ w dniu 20 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa, na którym została przedstawiona informacja MTiB o finansowaniu kolejnictwa w 2006roku, została zaopiniowana przez związki zawodowe „ Strategia dla Transportu kolejowego do 2009 roku ” oraz dokonano zmiano Regulaminu Zespołu. Członkowie Zespołu otrzymali materiały dot. poziomu wpływów z podatku CIT do samorządów wojewódzkich za 2005r. oraz informacje o działalności spółki „ Koleje Mazowiecki - KM ” sp. z o. o w 2005r.

Dnia 22.02.2006r. w Oleśnicy obradowała Rada Krajowa ZZDR PKP, na której ogłasza 2006r., rokiem wyborczym w Związku. Ustala też, termin i miejsce organizacji Jubileuszowego XV KZD ZZDR PKP oraz zaproszonych gości. Zatwierdza zespół redakcyjny Biuletynu Informacyjnego „ Na nastawni ”, a Redaktora Odpowiedzialnego Sąd Okręgowy w Warszawie uprawomocnia Postanowieniem w dniu 17 maja 2006r.

PKZZ na posiedzeniu w dniu 01.03.2006r. omówił bieżącą sytuację związaną czystkami kadrowymi w spółkach Grupy PKP, związki zawodowe przedstawiły swoje negatywne opinie do „ Strategii”. Wiceprzewodniczący Zespołu Trójstronnego J. Kędzierski został zobowiązany do ustalenie spotkania z Podsekretarzem Stanu MTiB. W przypadku nie przyjęcia propozycji i opinii związków, PKZZ zorganizuje wspólna pikietę pod Ministerstwem.

2006

28-30 marca 2006r. odbywa się w Zakopanem Jubileuszowy XV Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP. Zjazd wprowadza kilka poprawek do Statutu Związku. Uzupełnione zostają składy: Prezydium Rady Krajowej, Komisji Statutowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego Przewodniczącego, nowym Przewodniczącym Krajowej Komisji Rewizyjnej zostaje wybrany starszy dyżurny ruchu kol. Antoni Kurecki z MKR ZZDR PKP przy ZLK Rzeszów. Grupa członków Związku otrzymuje Honorowe Odznaki „ Zasłużony dla Transportu RP” i „ Zasłużony dla Kolejnictwa” , które wręczał Podsekretarz Stanu w MTiB Pan prof. Mirosław Chaberek.

Realizując deklarację złożoną w dniu 28.10.2005r. Przewodniczący Związku kol. Aleksander Motyka wspólnie z kol. Leszkiem Miętkiem - Prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce wystosowują w dniu 23 maja 2006r. do wszystkich Ogólnopolskich Związków Zawodowych działających w Grupie PKP - List intencyjny w sprawie podjęcia inicjatywy powołania Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych – KKZZ. Na spotkanie w dniu 12 czerwca przybywają uprawnieni przedstawiciele : ZZM, ZZDR PKP i ZZDK w RP. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Konfederacji Polskich Kolejarzy „ Forum”, Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych oraz Zrzeszenie Autonomicznych Związków Zawodowych Transportu Kolejowego, lecz nie posiadali oni upoważnienia swoich władz statutowych, zatem nie mogli podejmować żadnych decyzji. Na spotkaniu został przedstawiony projekt Statutu KKZZ i na kolejnym spotkaniu miał zostać zatwierdzony.

Zgodnie z ustaleniami Sygnatariusze KKZZ spotkali się w dniu 26 czerwca 2006r., na którym to został zatwierdzony Statut Konfederacji Kolejowych Związków zawodowych, podpisano wnioski o rejestrację Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Odwieszenie strajku głodowego w dniu 03 lipca 2006r. przez Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP spowodowane jest nie realizowaniem zapisów Porozumienia podpisanego w dniu 12.12. 2005r. pomiędzy PKP S.A., MTiB oraz SI ZZDR PKP.
W dniach 11-14 lipca do strajku głodowego ogłoszonego przez Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP, przyłącza się Międzyzakładowa Komisja Rejonowa w Gdańsku.
W strajku głodowym z MKR ZZDR PKP w Gdańsku uczestniczą: Andrzej Kaszubowski, Eugeniusz Sędziak,Andrzej Szmytka
Celem strajku głodowego jest uzyskanie środków na inwestycje w infrastrukturze i transporcie kolejowym.

17 lipca 2006 roku mija 15. rocznica powstania Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Z tej okazji odbędą się w dniu 16.07.2006r. centralne uroczystości w Częstochowie. W Bazylice Mniejszej na Jasnej Górze odprawiona będzie Jubileuszowa uroczysta Msza Święta dziękczynna, po której w Kasynie Trójkąt odbędą się centralne uroczystości.

W dniu 06.09.2006 roku w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 09.09.2006 roku przedstawiciele Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP uczestniczyli w V Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Od dnia 11.09.2006 roku do dnia 15.09.2006 roku w Augustowie Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zorganizował III Międzynarodowe Zawody Sportowe w których uczestniczyło 21 drużyn z Komisji Rejonowych i Międzyzakładowych Komisji Rejonowych Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP oraz drużyny z Chorwacji i Czech.

W dniach od 19.09.2006 roku do 23.09.2006 roku delegacja Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP na zaproszenie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Kolei Chorwackich(SPVH) przebywała w Chorwacji. Skład delegacji określiła Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 28.11.2006 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP po raz kolejny zorganizował obchody ”Święta Kolejarza” połączone z wręczeniem odznaczeń „Zasłużony dla ZZDR PKP”. Odznaczonych zostało 92 członków naszego Związku.

Dnia 19.12.2006 roku Związki Zawodowe Działające w Grupie PKP wraz ze Związkiem Zawodowym Dyżurnych PKP zorganizowały pikietę przed Ministerstwem Infrastruktury.

 
2007

28-30 marca 2006r. odbywa się w Zakopanem Jubileuszowy XV Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP. Zjazd wprowadza kilka poprawek do Statutu Związku. Uzupełnione zostają składy: Prezydium Rady Krajowej, Komisji Statutowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego Przewodniczącego, nowym Przewodniczącym Krajowej Komisji Rewizyjnej zostaje wybrany starszy dyżurny ruchu kol. Antoni Kurecki z MKR ZZDR PKP przy ZLK Rzeszów. Grupa członków Związku otrzymuje Honorowe Odznaki „ Zasłużony dla Transportu RP” i „ Zasłużony dla Kolejnictwa” , które wręczał Podsekretarz Stanu w MTiB Pan prof. Mirosław Chaberek.

Realizując deklarację złożoną w dniu 28.10.2005r. Przewodniczący Związku kol. Aleksander Motyka wspólnie z kol. Leszkiem Miętkiem - Prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce wystosowują w dniu 23 maja 2006r. do wszystkich Ogólnopolskich Związków Zawodowych działających w Grupie PKP - List intencyjny w sprawie podjęcia inicjatywy powołania Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych – KKZZ. Na spotkanie w dniu 12 czerwca przybywają uprawnieni przedstawiciele : ZZM, ZZDR PKP i ZZDK w RP. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Konfederacji Polskich Kolejarzy „ Forum”, Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych oraz Zrzeszenie Autonomicznych Związków Zawodowych Transportu Kolejowego, lecz nie posiadali oni upoważnienia swoich władz statutowych, zatem nie mogli podejmować żadnych decyzji. Na spotkaniu został przedstawiony projekt Statutu KKZZ i na kolejnym spotkaniu miał zostać zatwierdzony.

Zgodnie z ustaleniami Sygnatariusze KKZZ spotkali się w dniu 26 czerwca 2006r., na którym to został zatwierdzony Statut Konfederacji Kolejowych Związków zawodowych, podpisano wnioski o rejestrację Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Odwieszenie strajku głodowego w dniu 03 lipca 2006r. przez Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP spowodowane jest nie realizowaniem zapisów Porozumienia podpisanego w dniu 12.12. 2005r. pomiędzy PKP S.A., MTiB oraz SI ZZDR PKP.
W dniach 11-14 lipca do strajku głodowego ogłoszonego przez Zarząd Sektora Infrastruktury ZZDR PKP, przyłącza się Międzyzakładowa Komisja Rejonowa w Gdańsku.
W strajku głodowym z MKR ZZDR PKP w Gdańsku uczestniczą: Andrzej Kaszubowski, Eugeniusz Sędziak,Andrzej Szmytka
Celem strajku głodowego jest uzyskanie środków na inwestycje w infrastrukturze i transporcie kolejowym.

17 lipca 2006 roku mija 15. rocznica powstania Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Z tej okazji odbędą się w dniu 16.07.2006r. centralne uroczystości w Częstochowie. W Bazylice Mniejszej na Jasnej Górze odprawiona będzie Jubileuszowa uroczysta Msza Święta dziękczynna, po której w Kasynie Trójkąt odbędą się centralne uroczystości.

W dniu 06.09.2006 roku w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 09.09.2006 roku przedstawiciele Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP uczestniczyli w V Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Od dnia 11.09.2006 roku do dnia 15.09.2006 roku w Augustowie Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zorganizował III Międzynarodowe Zawody Sportowe w których uczestniczyło 21 drużyn z Komisji Rejonowych i Międzyzakładowych Komisji Rejonowych Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP oraz drużyny z Chorwacji i Czech.

W dniach od 19.09.2006 roku do 23.09.2006 roku delegacja Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP na zaproszenie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Kolei Chorwackich(SPVH) przebywała w Chorwacji. Skład delegacji określiła Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 28.11.2006 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP po raz kolejny zorganizował obchody ”Święta Kolejarza” połączone z wręczeniem odznaczeń „Zasłużony dla ZZDR PKP”. Odznaczonych zostało 92 członków naszego Związku.

Dnia 19.12.2006 roku Związki Zawodowe Działające w Grupie PKP wraz ze Związkiem Zawodowym Dyżurnych PKP zorganizowały pikietę przed Ministerstwem Infrastruktury.

2008

Rok 2008 rozpoczął się od rozmów z pracodawcą w sprawie wdrożenia podwyżki płac. W Spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozmowy toczyły się w dniach 07.01.2008r i 23.01.2008 roku.

W dniach 19-20.01.2008 roku odbyło się I posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP .

W dniu 23.01.2008r w wyniku braku porozumienia płacowego związki zawodowe działające w spółce PKP PLK S.A. przedstawiły wspólne stanowisko w sprawie wdrożenia podwyżki wynagrodzenia. Stanowisko to w formie pisemnej zostało przekazane Prezesowi Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. panu Krzysztofowi Celińskiemu.

W dniu 31.01.2008 roku odbyły się rozmowy płacowe w Spółce PKP Przewozy Regionalne.

Od dnia 01.02.2008 roku wdrożono podwyżkę 220zł w uposażeniu zasadniczym.

W dniach 01- 03.04.2008 roku odbył się XVII sprawozdawczy Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP w Zakopanem.

W dniach od 29.05 – 07.06. 2008 roku 10 osobowa delegacja Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP przebywała w Chorwacji. Delegacje naszego Związku zaprosił Związek Dyżurnych Ruchu Kolei Chorwackich SPVH ( SINDIKAT PROMETNIKA VLAKOVA HRVATSKIE ). Delegacja zapoznała się ze specyfiką pracy na kolejach Chorwackich oraz odbyła szereg spotkań z przedstawicielami Związku SPVH i Dyrekcją HŻ. W spotkaniach brali również udział przedstawiciele Związku Zawodowego ze Słowenii. W czasie tych spotkań narodziła się inicjatywa stworzenie Międzynarodowego Stowarzyszenia Związków Dyżurnych Ruchu, na wzór Europejskiej Federacji Maszynistów „ALE”.

W dniu 20.06.2008 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.
W dniu 14.08.2008 roku odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Od dnia 08.09.2008 roku do dnia 12.09.2008 roku w Jastarni odbyły się V Międzynarodowe Zawody Sportowe Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Uczestniczyło w nich 40 drużyn z poszczególnych KR i MKR ZZDR PKP oraz zaproszone drużyny z Chorwacji, Czech i Słowenii.

Z powodu braku realizacji porozumienia w sprawie emerytur pomostowych dla kolejarzy w dniu 03.09.2008 roku, Krajowy Komitet Protestacyjno Strajkowy któremu przewodniczył przedstawiciel Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP odwiesił akcję protestacyjno-strajkową.

W dniach 22.-23.10.2008r odbyło się II posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 06.11.2008 roku członkowie Naszego Związku uczestniczyli w pikiecie zorganizowanej w Katowicach. W ramach akcji protestacyjnej członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP wstrzymali ruch pociągów na stacji Katowice. Akcja trwała 1.5 godz. Tego samego dnia o godz. 12.00 podobna akcja protestacyjna odbyła się w Bydgoszczy.

W dniu 09.11.2008 roku członkowie Naszego Związku uczestniczyli w corocznej pielgrzymce kolejarzy na Jasną Górę w Częstochowie. Z tej okazji wystawiono również Poczet Sztandarowy Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 27.11.2008r Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP po raz kolejny zorganizował obchody „Święta Kolejarza”. W czasie trwania uroczystości zostały wręczone Odznaczenia „Zasłużony dla ZZDR PKP”. Tym zaszczytnym odznaczeniem uhonorowano 102 członków Związku i 4 Komisje ZZDR PKP .

2009

W dniu 28.01.2009 roku odbyło się w Warszawie I posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Od Dnia 18.02.2009roku do 21.02.2009roku w Kołobrzegu odbyło się Sektorowe Zebranie Delegatów Sektora Infrastruktury Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Od 17.03.2009roku do dnia 19.03.2009r w Kołobrzegu obradował XVII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

24.04.2009 roku przed Ministerstwem Infrastruktury odbyła się manifestacja zorganizowana przez KKZZ, Sekcje Krajową Kolejarzy NSZZ „Solidarność” i Federacje Związków Zawodowych Pracowników PKP. W pikiecie czynny udział wzięli członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniach 26.05.2009 roku - 27.05.2009 roku w Ustroniu Jaszowcu odbyło się II posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Od dnia 26.08.2009 roku do dnia 03.09.2009 roku na zaproszenia Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, przebywała w naszym kraju delegacja Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Kolei Chorwackich SPVH ( Sindikata Prometnika Vlakova Hrwacka).

W dniach od 30.08.2009 roku do 03.09.2009 roku w Głuchołazach zorganizowano VI Międzynarodowe Zawody Sportowe Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. W Zawodach udział brały drużyny z KR i MKR Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, oraz drużyny ze Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu Kolei Słowenii (SPSZ), Związek Zawodowy Kolejarzy Czech (OSŻ), Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu z Chorwacji (SPVH) oraz Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu i Dyspozytorów Kolei Słowackich (OAVD).

W dniu 17.09.2009 roku w Warszawie odbyło się III Posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Od dnia 24.09.2009 roku do dnia 02.10.2009 roku Drużyna Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP wytypowana przez Radę Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP brała udział w Zawodach Sportowych Zorganizowanych przez Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu Kolei Chorwackich ( SPVH).

W dniu 26.11.2009 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zorganizował uroczystości z okazji „Święta Kolejarza” połączone z wręczeniem odznaczeń „Zasłużony dla ZZDR PKP”. Odznaczonych zostało 70 członków Związku.

2010

Od dnia 18.01.2010 roku do dnia 21.01.2010 roku w Ustroniu Jaszowcu odbyło się I posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniach od 16.03.2010 roku do 18.03. 2010 roku w Spale odbył się XIX Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Po zakończeniu pierwszego dnia obrad XIX Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP odbyło się II posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu16.03.2010 roku członkowie Międzyzakładowej Komisji Rejonowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP wraz z pozostałymi Związkami Zawodowymi działającymi przy Zakładzie Linii Kolejowych we Wrocławiu, z powodu braku porozumienia płacowego, zorganizowali protest polegający na blokadzie torów stacji Wrocław Główny.

Z powodu braku porozumienia płacowego w dniu 17.03. 2010 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP uczestniczył w akcji protestacyjnej na stacji Koluszki. Protest polegał na blokowaniu torów.
Członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP brali czynny udział w akcjach protestacyjnych w następujących miejscowościach ;
• Lublin (Motycz) - 07.04.2010 rok.
• Gdańsk – 07.04.2010 roku.
• Włoszczowa – 07.04.2010 rok.

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu wraz z Konfederacją Kolejowych Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zorganizował szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „ Kompetentni Partnerzy – Skuteczny Dialog”.
Terminy i miejsca szkoleń;
• 26.04.2010r – 29.04.2010r – Jadwisin.
• 11.05.2010r – 14.05.2010r – Władysławowo.
• 18.05.2010r – 21.05.2010r – Szczecin.
• 15.06.2010r – 18.06.2010r – Kraków.
• 21.09.2010r – 24.09.2010r – Lublin.
• 28.09.2010r - 01.10.2010r – Wrocław.
• 26.10.2010r – 29.10.2010r – Poznań.

Od dnia od 25.05.2010 roku do dnia 27.05.2010 roku w Łazach odbyły się VII Międzynarodowe Zawody Sportowe Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. W zawodach uczestniczyły drużyny z Chorwacji, Słowenii, Słowacji i drużyny z Komisji Rejonowych i Międzyzakładowych Komisji Rejonowych Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Dnia 08.06. 2010 roku w Warszawie odbyło się III posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu. W dniach od 11.09.2010 roku do 21.09.2010r delegacja Naszego Związku, wytypowana przez Radę Krajową Związku Zawodowego Dyżurnych PKP, przebywała w Chorwacji i Słowenii.

Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP w dniu 28.09.2010 roku przed Ministerstwem Infrastruktury zorganizowali pikietę. W pikiecie czynny udział wzięli Członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniach od 05.10.2010 do 06.10.2010 roku w Zakopanem odbyło się IV posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniach od 16.10.2010 roku do dnia 18.10.2010 roku w Ełku odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Sektorowe Zebranie Delegatów Sektora Towarowego.

Dnia 09.11.2010 roku w Warszawie odbyło się V posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Dnia 22.11,2010 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zorganizował obchody „Święta Kolejarza” połączone z wręczeniem Odznaczeń „Zasłużony dla ZZDR PKP”. Odznaczonych zostało 80 członków Naszego Związku.

Od dnia 30.11.2010 roku do dnia 01.12.2010 roku odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Sektorowe Zebranie Delegatów Sektora Infrastruktury.

2011

W dniach 17 – 21 stycznia w Łącznej koło Skarżyska-Kamiennej odbył się Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Był to XX Jubileuszowy Krajowy Zjazd Delegatów. W czasie trwania Zjazdu wybrano nowe władze Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. Przewodniczącym Związku na następną kadencje został wybrany kol. Aleksander Motyka.

Zjazd zatwierdził nową Radę Krajową ZZDR PKP i nowe Prezydium RK ZZDR PKP.
Delegaci XX KZD ZZDR PKP wybrali również:
- Krajową Komisje Rewizyjna ZZDR PKP.
- Komisje Statutową ZZDR PKP.
- Delegatów na Walne Zebranie Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.
- Zespól Redakcyjny biuletynu „NA NASTAWNI”.
W czasie trwania Zjazdu, Delegaci podjęli szereg Uchwał które wytyczyły kierunki działania Związku na najbliższą kadencje.

26 stycznia Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP „ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI” dla rozwoju kolejnictwa w Polsce nadał Premierowi Rządu RP i Ministrowi Infrastruktury tytuł honorowy „PIERWSZY HAMULCOWU RP”.

21 lutego odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych w którym uczestniczyli delegaci Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniu 03 marca członkowie Naszego Związku z MKR ZZDR PKP w Krakowie uczestniczyli w pikiecie przed dworcem Głównym i Urzędem Marszałkowskim w Krakowie. Demonstranci wskazywali że brak środków na utrzymanie linii kolejowych doprowadzi do likwidacji połączeń kolejowych, co spowoduje utratę możliwości korzystania z usług przewoźników kolejowych.

W dniach od 14 do 17 kwietnia w Zakopanym odbyło się posiedzenie Rady Krajowej ZZDR PKP .

Od 29 kwietnia do 04 maja na zaproszenie ZZDR PKP w Polsce przebywały w delegacje zaprzyjaźnionych Związków z Chorwacji i Słowenii. Delegacje zwiedzili „Ziemię Lubuską”. Organizacją pobytu zajął się MKR ZZDR PKP w Zielonej Górze.

W dniu 08 czerwca odbyło się Walne Zebranie delegatów KKZZ spółek: PKP Cargo S.A., PKP Intercity S.A. oraz Spółki Przewozy Regionalne.

W dniach 13-17 czerwiec odbyły się VIII Międzynarodowe Zawody Sportowe ZZDR PKP.
W zawodach udział wzięło 200 zawodników – członków ZZDR PKP, oraz drużyny z Czech, Słowenii i Chorwacji.
Zawody rozegrano w Łazach koło Mielna w następujących konkurencjach.
- Rzut płozem hamulcowym,
- Sztafeta na plaży,
- Siatkówka plażowa,
- Konkurs karaoke.

20 czerwca odbyło się Nadzwyczajne posiedzenie Rady Krajowej ZZDR PKP. Głównym tematem posiedzenia było wypowiedzenie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy przez Związek Pracodawców Kolejowych. Rada podjęła szereg decyzji i uchwał w celu obrony PUZP.
Nadzwyczajna Rada Krajowa ZZDR PKP omówiła również stan przygotowań do jubileuszu XX rocznicy powstania ZZDR PKP. Wypracowała również stanowisko Związku na zbliżające się Wale Zebranie Delegatów KKZZ.

W maju 2011r na zasłużona emeryturę odszedł kol. Tadeusz „Maciek” Furman pomysłodawca i założyciel Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W dniach od 21 do 22 czerwca odbyło się Walne Zebranie Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

17 lipca odbyły się centralne obchody 20-lecia powstania ZZDR PKP. Uroczystości miały miejsce w Skarżysku Kamiennej i Łącznej.
W czasie uroczystości poświecony został Sztandar MKR ZZDR PKP z Opola.
Gośćmi uroczystości XX-lecia byli między innymi:
Minister Andrzej Massel, Wójt gminy Łączna, Prezes Zarządy PKP PLK S.A., Przedstawiciele Zarządów Spółek PKP Cargo S.A., PKP Intercity S.A. Przewozów Regionalnych, Przewodniczący OPZZ, Przewodniczący KKZZ, oraz goście zagraniczni, Dyrektor Generalny CARGO Koleji Słoweńskich, Prezydent Sindikata Żelezniskich Prometa Sloveniji, Prezydent Odborova Asociacia Vypravov a Dispecerow Słowacji.

17 września przedstawiciele ZZDR PKP wzięli udział w Euromanifestacji we Wrocławiu zorganizowanej przez Centrale Związkowe z Unii Europejskiej.

W dniach od 10 do 13 października w Iławie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej ZZDR PKP.

30 listopada Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zorganizował obchody „Święta Kolejarza” połączone z wręczeniem odznaczeń związkowych „Zasłużony dla ZZDR PKP”.

W dniach 06-07 grudnia w Zakopanem i w dniach 08-09 grudnia w Ełku odbyły się szkolenia dla skarbników i przewodniczących Komisji Rewizyjnych KR i MKR ZZDR PKP z zakresu księgowości i prawa finansowego.

W dniach 23 listopada i 28 grudnia z inicjatywy ZZDR PKP odbyły się spotkania sygnatariuszy Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

31 grudzień ostatni dzień obowiązywania PUZP.

2012

W 2012r odbyły się 4 posiedzenia Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP oraz 6 posiedzeń Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

W tym okresie Rada Krajowa ZZDR PKP podjęła 50 Uchwał a Prezydium RK ZZDR PKP 25 Uchwał. Uchwały Rady Krajowej ZZDR PKP i Prezydium RK ZZDR PKP dotyczyły bieżących spraw związanych z działalnością Związku.

W związku że z dniem 31.12.2011r przestał obowiązywać Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, rada Krajowa upoważniła kol. Aleksandra Motykę-przewodniczącego Związku oraz kol. Wiolettę Bargiel i kol. Grzegorza Herzyka do opracowania nowego PUZP.
W/w mieli również prowadzić negocjacje z pracodawcą w sprawie nowego PUZP. Mimo wielu monitów ze strony ZZDR PKP, pracodawca nie był zainteresowany opracowaniem nowego PUZP.

W 2012r Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP upoważniła kol. Aleksandra Motykę do podpisania Zakładowych Układów Zbiorowe Pracy dla pracowników zatrudnionych w Spółce PKP INTERCITY S.A. i w spółce „Przewozy Regionalne” sp. z o.o.
Protokółami Dodatkowymi w 2012r zostały zmodyfikowane Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy w spałkach PKP PLK S.A. i w PKP CARDO S.A.

W związku z pogarszająco się sytuacja gospodarczą w kraju i całej Unii Europejskiej OPZZ, KKZZ oraz pozostałe centrale Związkowe zorganizowały „Dni Protestu” w których aktywnie uczestniczyli członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.
Największe manifestacje odbyły się w Warszawie, Szczecinie i Katowicach.
W 2012r Centrale Związkowe działające w Grupie PKP w obronie ulg przejazdowych zorganizowały pikietę przed siedziba Zarządu Grupy PKP S.A w Warszawie.

W dniach 26.04.-30.04.2012r w Wolsztynie w ośrodku „MONTANA” zorganizowane zostały IX międzynarodowe Zawody Sportowe ZZDR PKP.
Organizacji tych zawodów podjął się MKR ZZDR PKP z Zielonej Góry. W zawodach uczestniczyło 143 zawodników z KR i MKR ZZDR PKP oraz 16 zawodników z Chorwacji, Słowenii i Słowacji.

W 2012r Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP pomogła kol. Tadeuszowi ”Maćkowi” Furmanowi w organizacji pobytu dzieci z Ukrainy.

W 2012r Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP opracowała a Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP zatwierdził „Kodeks Etyczny” dla członków ZZDR PKP.
Dokonano również zmian w zapisach:
1. Regulaminie Nadawania Odznaczeń „Zasłużony dla ZZDR PKP”
2. Regulaminie Pomocy Związkowej
3. Wewnętrznym Regulaminie Organizacyjnym Rady Krajowej ZZDR PKP

Członkowie ZZDR PKP w 2012r aktywnie uczestniczyli w pracach zespołów problemowych przy Sejmie RP, Urzędzie Transportu Kolejowego i Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Rok 2012 to kolejny rok współpracy ze Związkami Zawodowymi z Chorwacji i Słowenii.
W 2012r przeprowadzono gruntowny remont pomieszczeń Rady Krajowej ZZDR PKP. Pomieszczenia zostały wymalowane, wyremontowano podłogi, utworzono własna sale konferencyjna na 40 osób.

 
2013

W 2013 roku odbyło się 5 posiedzeń Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP oraz 7 posiedzeń Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.
W tym okresie Rada Krajowa ZZDR PKP podjęła 50 uchwał a Prezydium RK ZZDR PKP 27 uchwał. Uchwały dotyczyły bieżącej pracy Związku.

W 2013r członkowie Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP w pracach Komisji i Zespołach działających przy Sejmie RP, UTK i Ministerstwie oraz przy Biurze eksploatacji spółki PKP PLK S.A. – Zespół do opracowania „VADEMECUM dyżurnego Ruchu”.

W 2013r Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP po zapoznaniu się z Paktem Gwarancji Pracowniczych i Protokółami Dodatkowymi nr 8 i 9 dla pracowników zatrudnionych przez Zakłady PKP CARGO S.A. upoważniła kol. Mariana Łuczków – Przewodniczącego Sektora Towarowego ZZDR PKP do ich podpisania.

W dniu 25.01.2013r na sieci PKP został zorganizowany dwugodzinny strajk ostrzegawczy w obronie ulg przejazdowych.
Strajk został zorganizowany zgodnie z obowiązującym prawem i polegał na wstrzymaniu się od wykonywania pracy na posterunkach ruchu.
Strajk ostrzegawczy przyniósł pożądany skutek tylko dzięki zaangażowaniu pracowników bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu pociągów.
W strajku wzięło udział około 40% wszystkich posterunków ruchu na sieci PKP.

W miesiącu wrześni podobnie jak w roku 2012 centrale Związkowe zorganizowały „Dni Protestu”. Protest polegał na pikietowaniu Urzędów Państwowych. W pikietach czynny udział wzięli członkowie ZZDR PKP.

W dniach 15.05.-19.05.2013r w ośrodku „MONTANA” X jubileuszowe Zawody zorganizowane zostały również przez MKR ZZDR PKP w Zielonej Górze w ośrodku „KORMORAN” w Niesulicach. Uczestniczyło w nich 171 zawodników.
W ramach rewizyt delegacje ZZDR PKP uczestniczyły w zawodach organizowanych przez SPVH z Chorwacji i Słowenii. W zawodach w Chorwacji w roku 2013 nasz kol. Arkadiusz Pokrzyński z MKR Zielona Góra zdobył pierwsze miejsce w rzucie płozem hamulcowym.

W roku 2013, w wyniku współpracy ze związkami zawodowymi z Hiszpanii i Chorwacji, zrealizowaliśmy projekt współfinansowany przez Komisję Europejską, pt. „Konsultacja i zarządzanie informacją w europejskim sektorze kolejowym”.
Efektem tych działań było nawiązanie międzynarodowej kooperacji w celu opracowania wspólnego podejścia do problemu niedostatecznego uczestnictwa pracowników w procesach komunikacji i konsultacji w przedsiębiorstwach kolejowych. Wymieniono doświadczenia oraz porównano sytuację w branży kolejowej w krajach partnerskich.

Od początku istnienia ZZDR PKP organizowane są obchody Święta Kolejarza. Centralne obchody Święta Kolejarza połączone są z wręczeniem odznaczeń Resortowych i Związkowych i są organizowane corocznie w Warszawie.
Odstępstwem od tej zasady był rok 2013, kiedy oprócz Centralnych obchodów w Warszawie, niektóre Komisje zorganizowały takie uroczystości na swoim terenie.
Wyjątkowo zgodnie z Uchwała Krajowego Zjazdu Delegatów ZZDR PKP odznaczenia przyznano tylko tym członkom ZZDR PKP , którzy brali udział w strajku ostrzegawczym w dniu 25.01.2013r.
Spotkania takie odbyły się we Wrocławiu, Częstochowie, Borowicach, Szczecinie, Siedlcach Rzeszowie, Ostrowie Wlkp. i Małaszewiczach.
W spotkaniach udział brał Przewodniczący Związku, lub oddelegowany członek Prezydium RK ZZDR PKP, oraz poczet sztandarowy Związku.

2014

W roku 2014 odbyło się 5 posiedzeń Rady Krajowej ZZDR PKP na których podjęto 50 oraz 7 posiedzeń Prezydium Rady Krajowej ZZDR PKP na których podjęto 27.

Rada Krajowa ZZDR PKP realizując Uchwałą Zjazdową, przekazującą kompetencje RK ZZDR PKP o podejmowaniu decyzji co do przynależności do KKZZ, podjęła w dniu 26.11.2014r Uchwałą nr 42/RK/2014 o wystąpieniu ZZDR PKP z Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych z dniem 30 listopada 2014r.
Jednocześnie na mocy Uchwały 43/RK/2014 z dnia 26.11.2014r. Rada Krajowa ZZDR PKP postanowiła o przystąpieniu ZZDR PKP do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych z dniem 01.12.2014 roku.

W związku z brakiem porozumienia w sprawie planu naprawczego spółki Przewozy Regionalne wśród Marszałków Województw, powoływanie własnych spółek przewozowych, „wolnoamerykanka” w organizacji przewozów pasażerskich na terenie województw i kraju Związki Zawodowe działające w spółce „Przewozy Regionalne w porozumieniu z KKZZ zorganizowały w dniu 06 listopada o godz. 12.00 pikietę pod Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.
W tym samym dniu wcześniej o godz. 10.00 odbyła sie pikieta pod siedzibą Spółki PKP CARGO S.A.. Uczestnicy tej pikiety domagali się wznowienia dialogu społecznego w sprawie realizacji postulatów jakie złożyły Związki Zawodowe.
W obu tych akcjach protestacyjnych udział wzięli członkowie ZZDR PKP.

W 2014roku członkowie naszego Związku uczestniczyli w kursach i szkoleniach organizowanych przez OPZZ, takich jak:
-Mediatorzy,
-Przez dialog do porozumienia,
-Postawmy na komunikację,
- Flexicurity – pomiędzy elastycznością a bezpieczeństwem zatrudnienia,
-Poznaj swoje prawa w pracy,
-Akademia dialogu - powiatowy wymiar dialogu społecznego,
-Przedstawiciel Związku zawodowego jako pełnomocnik procesowy.

W dniach 26-29.05.2014r zorganizowane zostały XI Międzynarodowe Zawody Sportowe. Organizacji zawodów podjęły się KR ZZDR PKP Wałbrzych z siedzibą w Jeleniej Górze i MKR ZZDR PKP w Opolu.
Zawody odbyły się o ośrodku „HOTTUR” w Borowicach koło Jeleniej Górze.
W zawodach uczestniczyło 207 zawodników. W organizowanych Zawodach oprócz zawodników z KR i MKR uczestniczyli kol. z Chorwacji, Słowenii, Serbii.

Rada Krajowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP po otrzymaniu pozytywnych opinii, od poszczególnych Sektorów ZZDR PKP, w sprawach ZUZP dla pracowników zatrudnionych w spółkach grupy PKP S.A, udzieliła pełnomocnictw do podpisania niżej wymienionych Protokołów Dodatkowych:
- Protokół Dodatkowy nr7, nr 8, nr 9, nr 10 i nr 11 do ZUZP dla pracowników zatrudnionych w spółce PKP PLK S.A. – kol. Jerzemu Oleszakowi – Przewodniczącemu Sektora Infrastruktury ZZDR PKP
-Protokół Dodatkowy nr 4, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9 i nr 10 do ZUZP dla pracowników zatrudnionych w spółce PKP CARGO S.A – kol. Marianowi Łuczków – Przewodniczącemu Sektora Towarowego ZZDR PKP
Protokołu Dodatkowego nr 5 do ZUZP dla pracowników zatrudnionych w spółce PKP CARGO S.A – kol. Aleksandrowi Motyce – Przewodniczącemu Związku
Rada Krajowa ZZDR PKP udzieliła pełnomocnictwa kol. Aleksandrowi Motyce Przewodniczącemu Związku do podpisania ZUZP dla Pracowników zatrudnionych w spółce PKP Intercity S.A.

2015

W dniach 20.01 do 22.01.2015r w Bydgoszczy odbył się XXIV Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP.
W czasie trwania zjazdu dokonano wyboru władz związku.
W wyniku przeprowadzonego głosowania Przewodniczącym Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP został ponownie wybrany kol. MOTYKA Aleksander - z KR ZZDR PKP Nowy Sącz.

Zjazd zatwierdził również skład prezydium ZZDR PKP, w skład którego weszli:
BIESEK Leszek - Wiceprzewodniczący - MKR ZZDR PKP Gdańsk.
HERZYK Grzegorz - Wiceprzewodniczący – Rzecznik Prasowy Związku MKR ZZDR PKP Katowice.
MIŚTAL Adam - Wiceprzewodniczący - MKR ZZDR PKP Kraków.
OLESZAK Jerzy - Wiceprzewodniczący - MKR ZZDR PKP Katowice.
SMYRAK Anna - Wiceprzewodnicząca - KR ZZDR PKP Dolnośląski Zakład Spółki PKP CARGO S.A.
STĘPNIEWSKI Tomasz - Wiceprzewodniczący - MKR ZZDR PKP Wrocław.
SZURGOT Marek - Wiceprzewodniczący - MKR ZZDR PKP Opole.
BURZ Piotr - Członek Prezydium - MKR ZZDR PKP Rzeszów.
GRYCMACHER Tomasz - Członek Prezydium - MKR ZZDR PKP Gdańsk.
PAWŁOWSKI Józef - Członek Prezydium - MKR ZZDR PKP Bydgoszcz.
TWOREK Krystyna - Członek Prezydium - MKR ZZDR PKP Zielona Góra.
ZIOŁO Paweł - Członek Prezydium - MKR ZZDR PKP Lublin.
SZAFRAŃSKA Halina - Członek Prezydium - Sekretarz RK ZZDR PKP - MKR ZZDR PKP Skarżysko Kam.
WOCH Zbigniew - Skarbnik Rady Krajowej - MKR ZZDR PKP Łódź.

XXIV Krajowy Zjazd Delegatów ZZDR PKP dokonał również wyboru Komisji Statutowej ZZDR PKP i Krajowej Komisji Rewizyjnej ZZDR PKP.

W skład Komisji Statutowej zostali wybrani.
BIERNAT Sebastian - Przewodniczący komisji - MKR ZZDR PKP Łódź.
DYGAS Sebastian - Członek komisji - MKR ZZDR PKP Wrocław.
KRAWCZYK Damian - Członek komisji - MKR ZZDR PKP Wrocław.
LEWANDOWSKI Wiesław - Członek komisji - MKR ZZDR PKP Ostrów Wielkopolski.
WARCHOLAK Marek - Członek komisji - MKR ZZDR PKP Rzeszów.

Z prac w Komisji Statutowej rezygnowali:
Kol. Sebastian Biernat 29.09.2015r.
Kol. Damian Krawczyk 29.09.2015r.
Kol. Marek Warcholak 05.10.2015r.

W skład Krajowej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:
STAWARZ Stanisław - Przewodniczący Komisji - MKR ZZDR PKP Katowice
NYCZ Krystian - Członek Komisji - MKR ZZDR PKP Częstochowa.
SZULC Barbara - Członek Komisji - MKR ZZDR PKP Szczecin.
TRZCIŃSKI Józef - Członek Komisji - MKR ZZDR PKP Zielona Góra.
WALKUSZ Irena - Członek Komisji - MKR ZZDR PKP Gdańsk.

Posiedzenia Rady Krajowej ZZDR PKP
I Posiedzenie Rady Krajowej - Bydgoszcz 21.01.2015r.
II Posiedzenie Rady Krajowej – Bydgoszcz 14 -15.04.2015r.
III Posiedzenie Rady Krajowej – Nieborów 28 -29 09.2015r.

Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej ZZDR PKP
I Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 03.02.2015r.
II Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 14.05.2015r.
III Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 24.06.2015r.
IV Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 18.08.2015r.
V Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 15.10.2015r.
VI Posiedzenie Prezydium RK ZZDR PKP – 17.12.2015r.

Uchwałą Rady Krajowej nr 11/RK/2015r powołano Zespoły problemowe w składzie.
Zespół ds. prowadzenia sporów zbiorowych.
- Aleksander Motyka.
- Jerzy Oleszak.
- Anna Smyrak.
- Tomasz Grycmacher.

Zespół ds. organizacyjno-prawnych. - Leszek Biesek.
- Grzegorz Herzyk.
- Janusz Walosczyk.
- Paweł Ziobro.
- Aleksander Motyka.

Zespól ds. ubezpieczeń, emerytur i rent.
- Leszek Biesek.
- Halina Szafrańska.
- Józef Pawłowski.
- Zbigniew Ławecki.

Zespół ds. pomocy związkowej.
- Henryk Saj.
- Krystyna Tworek.
- Andrzej Kaszubowski.
- Gabriel Chwiłkowski.
- Janusz Walosczyk.

Zespół ds. organizacji XXV rocznicy ZZDR PKP.
- Aleksander Motyka.
- Jerzy Oleszak.
- Anna Smyrak.
- Tomasz Grycmacher.

Zespól ds. „VADEMECUM”
- Marek Szurgot.
-Tomasz Stępniewski.
- Konrad Górniak.
- Piotr Winnik.
- Sebastian Dygas.
- Ewelina Ryś.
- Adam Cieślik.
- Teresa Olbryś.
- Aleksander Motyka.
- Jerzy Oleszak.

W dniu 15.września 2015r Związek Pracodawców Kolejowych wypowiedział „Porozumienie Partnerów Społecznych w sprawie Wzajemnych Zobowiązań Stron Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy zawartego w dniu 17.04.2003 r.”
Związki zawodowe działające w spółkach grupy PKP wyraziły ostry sprzeciw w tej sprawie.
W dniu 08.12.2015r Związek Pracodawców Klejowych wycofał się z podjętej decyzji w sprawie wypowiedzenia „Porozumienia ….”.

W roku 2015 Rada Krajowa ZZDR PKP udzieliła następujących pełnomocnictw.
Uchwała nr 28/RK/2015 – Pełnomocnictwo do rokowań w spółce „Przewozy Regionalne” dla kol. kol. Aleksandra Motyki, Bożeny Miszczuk i Bożeny Taźbirek-Tatol. W/w uchwała upoważniła kol. Aleksandra Motykę do parafowania i podpisania wynegocjowanego układu.
Uchwała nr 39/RK/2015 – Udzielnie pełnomocnictwa kol Aleksandrowi Motyce, do popisania wynegocjowanego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zatrudnionych w spółce „CARGOTOR”.
Uchwała nr 44/RK/2015 – Upoważniła kol. Jerzego Oleszaka do podpisania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników spółki „ Koleje Śląskie”.

W dni 18 kwietnia 2015 Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP uczestniczył w zorganizowanej przez OPZZ Akcji Protestacyjnej w Warszawie.
Manifestacja odbyła się w dniu wolnym od pracy. Mimo tego grupa członków Naszego Związku była bardzo liczna, dobrze zorganizowana i wyróżniała się na tle innych grup zawodowych z całego kraju.
Według wyliczeń w manifestacji wzięło udział ponad 50 tysięcy osób.

W maju 2015r Rada Krajowa zorganizowała już po raz dwunasty Międzynarodowe Zawody Sportowe ZZDR PKP. Zawody odbyły się w ośrodku „KOŁATEK” w miejscowości Mierki koło Olsztynka.
W zawodach udział wzięło 180 zawodników z KR i MKR ZZDR PKP oraz 10 osobowa delegacja z Chorwacji, 5 osobowa delegacja z Słowenii, 4 osobowa delegacja z Bośni i Hercegowiny i 4 osobowa delegacja z Serbii.

W listopadzie 2015 roku Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP zakończył realizację projektu pt. „Umacnianie dialogu społecznego w sektorze kolejowym w Chorwacji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Poza wspomnianą współpracą w ramach projektów międzynarodowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, kontynuowana jest współpraca pomiędzy ZZDR PKP a związkami zawodowymi z Chorwacji (Sindikat Prometnika Vlakova Hrvatske - SPVH), Słowacji (Odborová Asociácia Výpravcov a Dispečerov - OAVD), Bośni i Hercegowiny (Samostalni Sindikat Izvrąnog Osoblja Područje Infrastrukture - ŽFBIH) Słowenii (Sindikat Železniąkega Prometa Slovenije) i Serbii (Sindikat „Izvrąnih Službi Srpskih Żeleznica”).
Przedstawiciele w/w związków zawodowych na spotkaniu roboczym w listopadzie 2015r. w Krakowie, podpisali list intencyjny o podjęciu działań zmierzających do utworzenia Europejskiego Związku Pracowników Kolejowych (EZPK).
Ustalono że EZPK ma zostać powołane do życia do końca 2016 roku. Uzgodniono również że spotkania robocze będą odbywać się raz na 6 miesięcy i będą organizowane kolejno w poszczególnych krajach.

Rada Krajowa wzorem lat ubiegłych pomogła zorganizować pobyt dzieci z Ukrainy w naszym kraju. Pomoc polegała na organizacji przejazdu dzieci kolejami do miejsca pobytu.

Rada Krajowa brała udział w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Na ten cel przekazano maskotki „Miśka Dyżurnego Ruchu”, które zostały wystawione na licytacji.

W związku z powiększającą się liczbą pocztów sztandarowych, Rada Krajowa postanowiła ujednolicić zachowanie się członków pocztów sztandarowych w czasie różnych uroczystości.
W tym celu opracowany został „Ceremoniał Pocztu Sztandarowego ZZDR PKP”. Ceremoniał ten został przyjęty Uchwałą nr 33/RK/2016 i rozesłany na wszystkie Komisje ZZDR PKP.

1991

Działalność naszego Związku w tym roku była w głównej mierze poświęcona udzielaniu pomocy i porad oraz osobistym udziale inicjatorów i założycieli Związku w powstawaniu i tworzeniu się nowych zakładowych organizacji naszego Związku. Uczestniczyli oni w zebraniach założycielskich Komisji Rejonowych ZZDR PKP przy ROS w: Radomiu, Tczewie, Przemyślu, Olsztynie, Dęblinie i Idzikowicach oraz przy założeniu pierwszego Zarządu Okręgowego Północnej DOKP w Tczewie. Niemal na wszystkich zebraniach w czasie dyskusji pojawiają się te same problemy i zagrożenia, które za cel swojego działania przyjął Nasz Związek. W związku z trwającym okresem I etapu restrukturyzacji p.p. PKP sygnalizowane są m.in. sprawy zwolnień kolejarzy, wysłania na urlopy bezpłatne, zamykania linii kolejowych i zmniejszanie obsad posterunków ruchu, a w szczególności arogancji i samowoli niektórych z kierownictwa ROS-ów w stosunku do pracowników liniowych , w tym dyżurnych ruchu. Mocno poruszane są zagadnienia czysto pracownicze w sprawach m.in. zaległych i niewykorzystanych w ogromnych ilościach urlopów wypoczynkowych, niepłacenie za przepracowane godziny nadliczbowe, brakach w wydawaniu umundurowań służbowych, roboczych i środków higieny osobistej, ale najważniejszym tematem jest jednak sprawa podwyższenia grup zasadniczych i likwidacji 9 grupy dla dyżurnych ruchu. Nie spodziewaliśmy się, że proces restrukturyzacji p.p. PKP jaki rozpoczął się niemal przed powstaniem ZZDR PKP, odbije się tak poważnie na działalności naszego Związku i będzie trwał nieprzerwanie aż do końca 2001 roku, kiedy to obchodzić będziemy jego X-lecie założenia. Dlatego też, już na samym początku wdrażania procesu reformy p.p. PKP wydaliśmy oświadczenie, w którym stanowczo stwierdziliśmy m.in., że „ ZZDR PKP nigdy nie przyłoży ręki i nie będzie maczał palców w zwalnianiu kolejarzy ”. W naradach i rozmowach z D.G.PKP, Tymczasowa Rada Krajowa negatywnie opiniowała m.in. projekty : uprawnień pracowników, emerytów i rencistów oraz ich rodzin do przejazdu kolejami, dodatkowego premiowania za odprawę podróżnych w pociągach, włączenia deputatu węglowego do dodatku transportowego itp. Wystąpiła w obronie m.in. wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za węgiel zgodnie z aktualną ceną, utrzymania odrębnej kolejowej służby zdrowia, odrębnego systemu emerytalno-rentowego dla kolejarzy itp.

1991